Webnoviny - Svet

DURAY: Rok 2009 bol zlý, od začiatku až do konca

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Rok 2009 bol podľa podpredsedu SMK Miklósa Duraya celý zlý. „Teším sa, že je za nami tento rok, pretože celý rok bol zlý. Od začiatku až do konca. A z rôzneho hľadiska to môžeme hodnotiť,“ vyhlásil Duray v rozhovore pre agentúru SITA. Keby mal rok hodnotiť ako podnikateľ, tak by mal z toho ťažkú hlavu, pretože by buď skrachoval, alebo by mal výdavky, alebo nerealizované príjmy, že by asi zbankrotoval. Takže pre podnikateľov to bol podľa Duraya veľmi ťažký rok. „Nikto nemôže z podnikateľov povedať, že tí, ktorí vydržali, neobstáli. Takže česť tým podnikateľom, ktorí vydržali finančné tlaky tento rok. Ale to je len jedna stránka celého roka,“ uviedol Duray.

Rok 2009 bol pre Duraya aj osobne ťažký. „Najmä preto, že sa končil spor, ktorý proti mne začala SNS. Síce nemôžeme namietať proti rozhodnutiu súdu, i keď mám na to osobný názor, ale to je vedľajšie. Najmä preto bol pre mňa ťažký, že som prišiel na to, že niektorí činitelia a niektoré zložky nášho verejného života nemajú úctu k ústave. Ja osobne mám výhrady k ústave, ale ju dodržiavam. Veľmi ma prekvapilo, že keď som poslal list v maďarskom jazyku ako ospravedlnenie Slovenskej národnej strane, SNS to označila, že to bolo písané v cudzom jazyku a poslala na mňa exekútora,“ vyhlásil Duray. Zároveň dodal, že on vtedy využíval len svoje občianske právo, ktoré je zabezpečené ústavou. „Musím zdôrazniť, že ja si ctím slovenský jazyk, ale keď existuje právny mechanizmus, ktorý zabezpečuje určité práva občanov, tak tie práva treba dodržiavať aj z jednej, aj z druhej strany,“ zdôraznil.

Krajský súd v Bratislave 18. júna rozhodol, že Duray sa musí SNS písomne ospravedlniť za výrok „Vláda nie je v jednoduchej situácii v súvislosti s odpoveďou na takýto list. Slovenská vláda totiž pozostáva z jednej tretiny zo Slotovej strany, ktorá je fašistickou stranou“. Krajský súd však zrušil rozhodnutie okresného súdu, ktorý Durayovi prikázal národniarom zaplatiť aj nemajetkovú ujmu. Duray sa SNS ospravedlnil listom, ktorý napísal v maďarčine. SNS za to na neho poslala exekútora. Duray podal v decembri proti exekúcii námietku na súd.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM