Webnoviny - Svet

Ďurkovský: Byty som pridelil výlučne podľa zákona

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Súčasný bratislavský primátor Andrej Ďurkovský ešte ako starosta Starého Mesta postupoval pri predeľovaní bytov výlučne v medziach zákona a platných všeobecne záväzných nariadení (VZN). Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa primátora Beatrice Hudáková – Szabóová. V mene Ďurkovského tak reagovala na vyjadrenia, podľa ktorých sa za čias starostovania Ďurkovského v rokoch 1994 – 2002 v tejto mestskej časti pridelilo 941 bytov. Podľa medializovaných informácií malo v tomto období dostať byty aj 24 miestnych poslancov a 26 úradníkov. Informácie o prideľovaní bytov v Starom Meste v predchádzajúcich rokoch zverejnil súčasný staromestský starosta Andrej Petrek, ktorého médiá aj verejnosť kritizujú pre netransparentné prenajímanie bytov. Podľa neho sa byty v minulosti prideľovali ešte problematickejšie ako v súčasnosti.

„Súčasný primátor a bývalý starosta Starého Mesta Andrej Ďurkovský postupoval v problematike výlučne v medziach zákona a platných VZN,“ povedala Hudáková – Szabóová. Podľa nej je však dôležité uvedomiť si fakt, že funkciu starostu mestskej časti zastával dve volebné obdobia, teda osem rokov. Na otázku, či si Ďurkovský stojí za tým, že byty v Starom Meste prideľoval transparentne, odpovedala, že v danej problematike postupoval podľa zákona a v zmysle platných nariadení. Rovnakú odpoveď poskytla aj na otázku, či môže Ďurkovský vylúčiť, že pri prideľovaní bytov uprednostňoval pracovníkov úradu alebo osoby sebe blízke.

Starosta Andrej Petrek už pre kauzu prideľovania bytov odvolal členov bytovej komisie a komisiu zrušil. Urobil tak po obvineniach predsedu občianskeho združenia Právo na bývanie Kristiána Straku o netransparentnom prideľovaní bytov, podľa ktorého bola pomerne značná časť bytov pridelená zvláštnym spôsobom. Nová komisia by mala pozostávať z nových poslancov, pretože prideľovanie bytov je viac politická otázka, ako si pôvodne myslel. Starosta priznal zodpovednosť za pridelenie bytov, odmietol však zodpovednosť za to, že byt pridelený komukoľvek na návrh komisie bol následne predaný do cudzích rúk. „Nemohol som tušiť, ako sa bude v budúcnosti s bytom nakladať,“ bráni sa Petrek. Myslí si, že keď príde na kontrolu Najvyšší kontrolný úrad, ukáže sa, že pri prideľovaní bytov nepochybil. O stiahnutí svojej kandidatúry na ďalšie volebné obdobie súčasný starosta neuvažuje. „Som presvedčený, že som neurobil žiadnu chybu, neporušil som žiaden zákon, žiaden predpis a odmietam aj klientelizmus a rodinkárstvo,“ uviedol Petrek. V tom, že uprednostnil zamestnanca pred niekým iným, nevidí pochybenie. „Naopak, skôr pokladám za nešťastné, že som rešpektoval rozhodnutie bytovej komisie a pridelil to neznámemu žiadateľovi, ktorý následne ten byt predal,“ povedal Petrek.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM