Webnoviny - Svet

Ďurkovský podľa Budaja prekračoval svoje právomoci

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Mestský poslanec Ján Budaj vyzval bývalého primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského, aby zdôvodnil a vysvetlil o aké uznesenia mestského zastupiteľstva sa opieral, keď si dovolil odovzdať budovy PKO majiteľovi pozemku. Podľa nezávislej právnej analýzy v súvislosti s búraním budovy PKO, ktorú si nechali vypracovať mestský poslanec Ján Budaj, iniciatívy Zmena zdola a Bratislava otvorene a Protikorupčná pracovná skupina Ekofóra, išiel Ďurkovský za rámec svojich právomocí a nakladal s majetkom mesta v rozpore so svojimi kompetenciami. Ak by Ďurkovský nemal zdôvodnenie ku svojmu konaniu, je podľa Budaja trestne stíhateľný. Budaj je ochotný na neho podať aj trestné oznámenie. Agentúra SITA osloví aj bývalého bratislavského primátora Andreja Ďurkovského.

Budaj, Zmena zdola, iniciatíva Bratislava otvorene a Protikorupčná pracovná skupina Ekofóra odovzdali Právnu analýzu právneho stavu súvisiaceho s búraním budovy PKO aj primátorovi Milanovi Ftáčnikovi. Obrátili sa na primátora so žiadosťou o okamžitú a relevantnú ochranu a zabezpečenie objektov budov PKO. Aktivisti žiadajú aj ochranu a zabezpečenie kultúrnych artefaktov vysokej hodnoty. Momentálna ochrana objektu nie je podľa Ekofóra dostatočná. Kamerový systém, ktorý umožňoval verejnú kontrolu, z neznámych dôvodov v týchto dňoch vypli. Zároveň subjekt, ktorý momentálne zabezpečuje ochranu majetku – Henbury Development, viackrát verejne zdôraznil záujem o likvidáciu PKO.

Podľa nezávislej právnej analýzy je možné spochybniť aj oprávnenosť odovzdania majetku do správy subjektu, ktorý má deklarovaný záujem objekty búrať. Mestské zastupiteľstvo podľa analýzy nikdy neudelilo výslovný a jednoznačný súhlas na odstránenie budovy PKO. Právnym následkom neudelenia súhlasu mestského zastupiteľstva pre zmluvu o spolupráci je jej absolútna neplatnosť a mesto ňou preto nie je viazané. Búracie povolenie, ktoré na požiadanie bývalého primátora Andreja Ďurkovského vydal Stavebný úrad mestskej časti Staré Mesto, je nezákonné. Môže ho zrušiť Krajský stavebný úrad v Bratislave.

Ftáčnik zaujme postoj do piatku Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik sa podľa jeho hovorcu Ľubomíra Andrassyho oboznámil s právnou analýzou a najneskôr do týždňa zaujme jasný postoj za bratislavskú samosprávu. „Keďže primátor nie je právnik, je nevyhnutné, aby analýzu posúdili právnici mesta a na základe vecných záverov a odporúčaní bude Ftáčnik následne konať,“ uviedol Andrassy. Vedenie mesta verí, že investor nepodnikne žiadne kroky, ktoré by boli v rozpore s verejne deklarovaným záväzkom z konca minulého roka, že až do rozhodnutia mestských poslancov (koniec februára) nepodnikne žiadne kroky, ktoré by smerovali k zbúraniu PKO. Bratislavský primátor naďalej aktívne komunikuje s investorom i občianskymi aktivistami o budúcnosti PKO. Agentúra SITA osloví aj investora Henbury Development.

Investor Henbury Development právnu analýzu nechce bližšie komentovať. Podľa hovorcu investorskej spoločnosti Petra Vrábla ide o nezávislú analýzu a vie si predstaviť aj iného právnika, ktorý by spravil inú právnu analýzu. Spoločnosť podľa Vrábla postupuje podľa dohody s magistrátom, ktorý rešpektuje právne nároky spoločnosti a spoločnou cestou hľadajú alternatívne riešenia pre PKO. Do dohodnutého termínu sa podľa Vrábla PKO búrať nebude, o jeho osude a podobe rozhodnú až poslanci mestského zastupiteľstva. Investor chce podľa Vrábla poskytnúť občanom modernú spoločenskú halu, ktorá splní požiadavky 21. storočia.Park kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

Investor vlastní pozemky pod PKO od leta 2005. Vtedy ich mestskí poslanci predali za 9,33 mil. eur. Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Súčasťou bolo aj vybudovanie promenády. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci 2009 vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť však za ne požadovala 24,7 mil. eur, čo sa mestu zdalo neprimerané. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO v apríli 2009 neuskutočnili. Kauza PKO rezonovala na mestskom zastupiteľstve od konca apríla 2009. Bodku za ňou dali poslanci v decembri 2009, keď schválili prenájom spomínanej sály v budúcom komplexe na mieste súčasného PKO. Sálu si bude hlavné mesto prenajímať 20 rokov, ročne by malo zaplatiť 466 480 eur.

Projekt „Oči verejnosti – PKO 24 hodín naživo“ sa končí

Komunikačný projekt Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS), ktorého cieľom bolo umožniť nepretržitý prístup verejnosti k spoluúčasti na kontrole a ochrane objektov mestského PKO, sa končí. Pre agentúru SITA to uviedol Michal Hrčka z oddelenia obchodu a marketingu BKIS. Projekt „Oči verejnosti – PKO 24 hodín naživo" uviedol 7. decembra do prevádzky päť kamier, ktoré monitorovali situáciu v budove a v okolí PKO. „Za 37 dní sme dosiahli neuveriteľných 92 857 prístupov, ktoré svedčia o tom, že téma je živá a „oči verejnosti boli pri nás“. Ďakujeme všetkým, ktorí projekt vnímali ako priestor pre prejavenie svojho názoru a podporu iniciatív na záchranu PKO,“ uviedol Hrčka. Výsledkom posledných rokovaní o PKO je nová dohoda, ktorá zaručuje status quo, a teda zastavenie búrania až do 28. februára.

Po prevzatí PKO do správy novovzniknutou mestskou organizáciou BKIS v roku 2004 podľa Hrčku každoročne pribúdal počet výstav, koncertov, prenájmov, ako aj iných kultúrnych podujatí. Ako Hrčka ďalej uviedol, organizátori záujmom o PKO potvrdzovali, že mesto Bratislava nevyhnutne potrebuje sály pre kultúru a že situácia, kedy sa za sedem rokov do roku 2010 nepodarilo zabezpečiť náhradu za sály PKO, je pre kultúru neudržateľná. „Veríme, že záujem nového vedenia mesta ako aj verejnosti víziu kvalitného stánku kultúry v meste zabezpečí. V dňoch 15. až 17. januára BKIS končí projekt „Oči verejnosti“ s vedomím, že oči bratislavskej verejnosti na kultúru a budúcnosť stánku pre kultúru budú pozorne hľadieť aj naďalej,“ uviedol Hrčka.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM