Webnoviny - Svet

Dva roky podmienečne pre golfistu Mariána

WEBNOVINY.SK

Foto: SITABANSKÁ BYSTRICA 2. mája (WEBNOVINY) – Na dva roky odňatia slobody s podmienečným odkladom výkonu trestu na skúšobnú dobu štyri roky odsúdil dnes senát Okresného súdu v Banskej Bystrici 59-ročného podnikateľa a golfistu Mariána M. z Banskej Bystrice.

Uznal ho za vinného z pokusu trestného činu zneužívania informácií v obchodnom styku s veľkým prospechom. Prokurátor sa neodvolal, ale rozsudok nie je právoplatný, pretože obžalovaný sa vyjadrí v zákonnej lehote.

Golfista ako spoločník a konateľ spoločnosti MHC Hron pred siedmimi rokmi uzavrel s vlastnou stavebnou firmou zmluvu. Golfista vystupoval ako objednávateľ a jeho súkromná stavebná firma ako zhotoviteľ Zmluvy o dielo, týkajúcej sa inžinierskej a inej činnosti a poskytnutia oceniteľného práva, tzv. know-how.

Zmluva súvisela s prípravou a výstavbou verejného 18-jamkového golfového ihriska Tri duby pri Sliači. Golfista Marián zmluvu uzavrel bez vedomia a súhlasu druhého spoločníka a zároveň konateľa MHC Hron. O dokumente Marián informoval po viac ako štyroch rokoch od jeho uzavretia až na mimoriadnom valnom zhromaždení v máji 2008. Pritom išlo o zmluvu pre MHC nepotrebnú, nadbytočnú a absolútne nevýhodnú. V prípade predloženia faktúry na základe tejto zmluvy by golfistova firma na úkor MHC Hron získala 400-tisíc eur (dvanásť miliónov korún). Pre MHC Hron by to znamenalo likvidáciu spoločnosti.

Marián M. vyhlásil, že sa necíti byť vinný, nikoho nechcel oklamať. Firmu, ktorú s kamarátom zakladal, by určite nebol zruinoval. Na príprave, výbere pozemkov, vypracovaní štúdií a projektov, ale aj na realizácii odrobil veľa a ihrisko pri Sliači je funkčné. Stal sa z neho fanatický golfista a seniorský reprezentant Slovenska v tomto športe. V záverečnej reči povedal, že druhý spoločník mu ponúkol svoje podiely vo firme za prijateľnú cenu a on to asi prijme. Tvrdí, že vie golf hrať, ale i ihrisko naprojektovať a postaviť, čo nie je jednoduché. Už má viaceré ponuky od rôznych subjektov.

Na pojednávaní sa prezentovali znalecké posudky o tom, či súbor poznatkov a skúseností Mariána M. pri realizácii ihriska je tzv. know-how. Ústav súdneho inžinierstva v Žiline tvrdí, že nejde o know-how, znalkyňa objednaná obhajobou mala opačný názor. Podľa senátu však ich stanoviská nemali význam v danej veci. Podľa súdu sa preukázalo, že Marián M. bol štatutárom firiem a zmluvu nebolo treba uzatvárať, pretože spoločnosť MHC Hron mala dostatok vedomostí na výstavbu golfového ihriska.

Obžalovanému hrozilo päť až dvanásť rokov odňatia slobody, pretože v hre bol veľký prospech vo výške štyristotisíc eur. Súd akceptoval návrh prokurátora na mierny trest vzhľadom na okolnosti prípadu, odstup času a doterajší bezúhonný život obžalovaného.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM