Správy Zo Slovenska

Dve tretiny školákov starších ako 14 rokov dostávajú vreckové. Na čo ho míňajú?

Na Slovensku dostáva vreckové takmer 80 % stredoškolákov. Viac ako polovicu svojho vreckového míňajú na oblečenie. Sporí si len zlomok.

Ilustračný obrázok k článku Dve tretiny školákov starších ako 14 rokov dostávajú vreckové. Na čo ho míňajú?
Zdroj: internet

Dve tretiny školákov starších ako 14 rokov dostávajú pravidelne vreckové. Najviac ho míňajú na oblečenie, stravu a zábavu s kamarátmi. Osem z desiatich si nejakú časť peňazí odloží aj na sporiaci účet.

Až polovica stredoškolákov má bežný účet v banke a takmer všetci používajú aj platobnú kartu. Ukázali to výsledky prieskumu organizácie JA Slovensko, ktorá testovala žiakov základných a stredných škôl od 14 do 20 rokov v rámci programu Viac ako peniaze.

Polovica padne na oblečenie

Na Slovensku dostáva vreckové takmer 80 % stredoškolákov. Viac ako polovicu svojho vreckového míňajú na oblečenie, ostatné využijú v stánkoch s občerstvením a na zábavu s kamarátmi. Polovica opýtaných stredoškolákov má založený účet v banke, vyše 65 % používa mobil banking či internet banking a takmer všetci aj platobnú kartu. Takmer 80 % školákov si pravidelne sporí.

Podľa odborníkov je pre žiakov druhého stupňa ZŠ najvhodnejšie dávať vreckové pravidelne, ideálne raz za dva týždne. „Študenti stredných škôl by už mali s peniazmi vedieť vyjsť na mesačnej báze. Výdavky si dokážu lepšie odhadnúť aj plánovať,“ vysvetľuje Katarína Vatrtová z VÚB. Za dôležité považuje to, aby si študent vedel z vreckového odložiť aspoň 10 % bokom ako rezervu alebo sporenie.

Najvyššie finančné nároky na štúdium a vreckové majú vysokoškoláci. Ich náklady sa pohybujú od 2000 do 4400 eur za rok, podľa miesta štúdia a typu vysokej školy. Zdrojom financií sú pre väčšinu z nich (83 %) predovšetkým rodičia. Dve tretiny vysokoškolákov kvôli peniazom popri štúdiu aj brigádujú.

Najčítanejšie