Webnoviny - Svet

Dvestokilový medveď si spravil výlet do lesa pri Svätom Jure

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) – V lesoch v Malých Karpatoch v blízkosti mesta Svätý Jur videli medveďa, samospráva preto varuje obyvateľov, aby boli opatrní.

Vyzýva ich, aby sa nepohybovali mimo vyznačených trás a chodníkov a aby boli na prechádzkach hlučnejší. Medveďa v lese zazreli dvaja poľovníci, zviera má približne 250 kg.

Ako uviedol svätojurský primátor Alexander Achberger, vidieť takéhoto medveďa v danej lokalite je dosť nezvyčajné, územie Malých Karpát nie je jeho prirodzeným domovom.

Osud šelmy je neistý

„Poľovníci si nafotili aj jeho stopy a zdajú sa nadmerne veľké,“ povedal primátor. Dodal, že zviera sa podľa posledných informácií vydalo k vinohradom.

Primátor dúfa, že sa medveď k blízkosti mesta len zatúlal a čoskoro sa vráti domov.

O tom, či medveďa odstrelia, alebo nie, rozhoduje ministerstvo životného prostredia.

Ide totiž o celoročne chránené zviera, vysvetlil riaditeľ kancelárie Slovenskej poľovníckej komory Imrich Šuba. Dodal, že na Slovensku je problém s populáciou medveďov, za čo nesú morálnu zodpovednosť aj mimovládne organizácie.

Zviera si zrejme hľadá nový domov

Zatiaľ čo sa v literatúre uvádza, že medvedica má jedno až dve mláďatá, u nás majú podľa niekoľkých posledných pozorovaní aj tri až štyri, pričom ich úbytok je len prirodzený a ich populácia narastá. „Nechceme byť popravčou čatou pre medvede, ktoré sa zatúlajú, hľadajme kontinuálne a rozumné riešenia,“ povedal Šuba.

Riaditeľ kancelárie Slovenskej poľovníckej komory sa domnieva, že medveďa mohlo do blízkosti obytných zón Svätého Jura prilákať hrozno. Pripomenul, že Malé Karpaty nie sú jeho prirodzeným prostredím.

Pravdepodobne zviera prišlo zo Strážovských vrchov a Bielych Karpát a teraz si hľadá nový domov. Malé Karpaty sú však podľa Šubu rušným prostredím, v ktorom medveď nebude pravdepodobne spokojný.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM