Webnoviny - Svet

Dvetisíc eur za brutálny útok na daňováka

WEBNOVINY.SK

Riaditeľ osobitného určenia GP SR Peter Šufliarsky (vpravo) a prezident PZ Jaroslav Spišiak počas brífingu na tému: Fyzický útok na zástupcu riaditeľa DR SR Jána D. Bratislava, 21. február 2011.Foto: SITA/Michal SvítokBRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Dvetisíc eur ako odmenu si mali rozdeliť páchatelia brutálneho útoku na námestníka generálneho riaditeľstva Daňového riaditeľstva SR Jána D. v novembri 2009. Motív s najväčšou pravdepodobnosťou môže súvisieť s postavením Jána D. ako významného predstaviteľa daňového riaditeľstva.

„Bol to skutok spáchaný na objednávku,“ povedal riaditeľ Úradu osobitného určenia Generálnej prokuratúry Peter Šufliarsky a dodal, že motív je predmetom dokazovania.

Potvrdil, že medzi trestne stíhanými je aj jeden organizátor, ktorý mal skontaktovať členov skupiny. „Počet páchateľov, aj na strane objednávateľov, aj ostatných článkov organizovanej skupiny nemusí byť konečný,“ dodal.

Špecializovaným policajným útvarom a prokuratúre sa podarilo prípad objasniť po 15 mesiacoch a ôsmich dňoch. Pomohol aj korunný svedok, ktorý v prvotnej fáze svedčil proti obvineným. Táto osoba bola známa polícii aj prokuratúre už pred tým v súvislosti s inými trestnými prípadmi.

„Na tomto skutku sa malo zúčastniť najmenej päť osôb – štyri civilné osoby a jeden profesionálny vojak,“ povedal Šufliarsky. Podľa medializovaných informácii išlo o profesionálneho vojaka Bohuslava P., ktorého kukláči chytili 16. februára, keď išiel do práce v michalovských kasárňach. Celkovo zadržali troch ľudí. Na dvoch z nich je už uvalená väzba z kolúznych dôvodov.

Jána D. napadli dve osoby železnými tyčami 7. novembra 2009 na pozemku jeho rodinného domu vo Veľkom Šariši. Udierali ho aj rukami a nohami do rôznych častí tela, pričom mu spôsobili ťažkú ujmu na zdraví. Spomedzi skupiny páchateľov mal jeden vytypovať priamych vykonávateľov, jeden človek sa zúčastnil na sledovaní obete, ďalší urobili samotný fyzický atak. Páchateľom hrozí v prípade odsúdenia päť až 12 rokov väzenia, dvom z nich aj úhrnný trest, keďže sú obvinení aj z obmedzovania osobnej slobody. Tam je sadzba od jedného do piatich rokov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM