Webnoviny - Svet

Dzurinda by mal odísť z politiky, tvrdí Richard Sulík

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Ministra zahraničných vecí a predsedu strany SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu, ale aj jeho straníckeho kolegu a ministra financií Ivana Mikloša kauza Gorila tak skompromitovala, že by mali nadobro odísť z politiky, tvrdí šéf SaS Richard Sulík.

„Mali by odísť z verejného života, Dzurinda a pán Mikloš hneď za ním,“ povedal Sulík v dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.

„Vychádzajú stále nové podozrenia voči presluhujúcim politikom, ktorí sú tu už 20 rokov, a sú tak masívne, že už na základe týchto podozrení by sa mali zbaliť a odísť keď nie navždy, tak na veľmi dlho,“ myslí si líder SaS. Inak podľa neho hrozí, že vznikne gorilia koalícia, ktorá bude brániť vyšetrovaniu kauzy Gorila.

Ivan Mikloš by mal podľa Sulíka navyše už teraz odstúpiť z funkcie ministra financií, keďže osobne prebral politickú zodpovednosť za šéfku Fondu národného majetku, ktorú tento týždeň na návrh ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS) vláda odvolala. „Nebudeme to presadzovať, ale myslím, že by sa to patrilo,“ doplnil Sulík.

Gorilia koalícia v zložení Smer, SDKÚ a KDH sa už dnes podľa neho pripravuje. Sulík neverí, že SDKÚ nebude spolupracovať so Smerom tak, ako to avizoval Dzurinda. Ďalší výrok Dzurindu, podľa ktorého kauza Gorila zblížila pravicové strany, je smiešny, myslí si Sulík. „Aby Gorila SDKÚ a nás zblížila, to je nejaký nezmysel,“ reagoval.

Sulík už podľa jeho slov Dzurindovi neverí, pretože predseda SDKÚ je človek, ktorého slovo nemá štipku váhy. „Akúkoľvek dôveru voči Dzurindovi som stratil vtedy, keď porušil svoj písomný záväzok o tom, že po rozpočte bude zrušená priestupková imunita,“ dodal.

Miškov: Zmení sa generácia politikov

Kauza Gorila je vhodná príležitosť na výmenu celej generácie politikov, ktorí dnes už zjavne nadsluhujú. Myslí si to minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS), podľa ktorého Gorila ponúka etablovaným politickým stranám možnosť prejsť politickou očistou.

„Možno začneme politikov deliť na gorily a negorily,“ vyhlásil Miškov v diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť.

S Miškovom súhlasí minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Podľa Lipšica už delenie politického spektra na ľavé a pravé nie je aktuálne.

„Politické strany už nie sú pravé a ľavé, ale sú tí, ktorí majú čisté ruky a tí, ktorí majú za ušami,“ myslí si Lipšic. Ako dodal, pre neho osobne budú zaujímavé aj vyjadrenia SDKÚ, ktoré ku Gorile do volieb zaznejú. Či budú hovoriť, nech sa prípad vyšetruje alebo budú hľadať výhovorky, doplnil minister vnútra.

Údajne prepisy rozhovorov, z kauzy GorilaTU

Lipšic niekoľkokrát zdôraznil, že v prípade, že sa potvrdí podozrenie voči komukoľvek, bude voči nemu vyvodená trestnoprávna zodpovednosť. „Polícia má od môjho nástupu voľné ruky,“ dodal Lipšic, ktorý tiež ubezpečil verejnosť, že pokiaľ im to bude umožnené zo strany prokuratúry, polícia bude konať bez akýchkoľvek mantinelov.

Preverovať sa bude všetko, majetkové pomery, stavy účtov aj finančné transakcie, sľubuje Lipšic.

Dôsledne sa podľa jeho slov budú preverovať aj zahraničné finančné operácie a v oblasti finančnej polície bude Slovensko spolupracovať aj s inými štátmi.

Lipšic pripustil tlaky na vyšetrovanie kauzy Gorila, o aké tlaky ide, však nechcel povedať.

„Mnohé elity na Slovensku vrátane elít v justícii nemajú záujem na vyšetrení tejto kauzy,“ doplnil. Kauzu Lipšic prirovnal k boju o charakter štátu. „Považujem tento prípad za najzávažnejšie podozrenie z prepojenia politiky a finančných skupín od roku 1989,“ uzavrel.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM