Webnoviny - Svet

Dzurinda chce, aby si ľudia kládli seriózne otázky

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) – Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda si želá, aby si občania vedeli s istým nadhľadom klásť seriózne otázky. „Kadiaľ vedie cesta. Veď tento rok vláda zadlžila štvorčlennú rodinu sumou 100-tisíc korún (3319,39 €). Veď to je strašne veľa peňazí. Nebolo by lepšie opýtať sa priemernej štvorčlennej rodiny – otca, matky, rodičov – či nechcú naložiť s tými 100 000 korunami sami podľa vlastného účelu. Som si absolútne istý, že títo ľudia by tie peniaze vedeli omnoho efektívnejšie využiť, ako to robí súčasná vláda, ktorá rozhadzuje peniaze, len aby si kupovala voličov,“ povedal Dzurinda v rozhovore pre agentúru SITA.

Podľa Dzurindu si vláda kupuje raz mladších, raz starších, raz futbalistov, raz hokejistov. „Toto nie je politika, ktorá vedie k želanému cieľu. Myslím si, že to brutálne zadlžovanie, tú brutálnu korupciu a klientelizmus a tú nenávistnú politiku je potrebné zastaviť čo najskôr,“ vyhlásil Dzurinda.

Vláda s verejnými financiami nespravila žiadne harakiri, tvrdí premiér Fico

Vláda podľa premiéra Roberta Fica neurobila žiadne harakiri s verejnými financiami. „Štát je konsolidovaný z hľadiska verejných financií. To je odpoveď na neustále útoky opozície, že zadlžujeme štát. Ak budeme mať jeden z najnižších dlhov, jeden z najvyšších hospodárskych rastov, konsolidujeme verejné financie a nedotýkame sa sociálneho štandardu ľudí, tak to robíme zle?“ opýtal sa v rozhovore pre agentúru SITA predseda vlády.

Fico upozornil, že v roku 2010 sa zvýši zadlženosť celej EÚ tak, že bude v priemere predstavovať 80 percent hrubého domáceho produktu (HDP). „Slovensko má druhý najnižší verejný dlh v rámci eurozóny a šiesty v rámci celej EÚ. V roku 2010, kedy sme očakávali, že štáty v EÚ budú znižovať svoje deficity, sa zvýši priemerne deficit celej EÚ so 7 na 7,5 percenta. My ale ideme opačnou cestou. My ideme znižovať deficit. Niekto teda rozpráva o zadlžovaní, keď celý svet zvyšoval deficity, aby bojoval proti kríze. Ale my sme nezvýšili deficit na 12 percent,“ dodal premiér.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM