Webnoviny - Svet

DZURINDA: Od väčších strán sa očakáva veľkorysosť

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Od strán, ktoré získali vo voľbách viac percent, sa podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu očakáva istá veľkorysosť. Dzurinda to povedal novinárom po dnešnom rokovaní prezídia strany po úvodných stretnutiach strán rodiacej sa stredopravej koalície. Tá sa v noci nedokázala dohodnúť na rozdelení postov vo vláde. „Bolo idealistické od včerajška očakávať viac,“ vyhlásil Dzurinda s tým, že strany nie sú ďaleko od dohody. Zároveň vyjadril vieru, že zástupcovia strán sa v pondelok dohodnú. Šéf SDKÚ-DS pripomenul, že na Slovensku stále nie sme ani dva týždne po voľbách a už sa koalícii podarilo dohodnúť na programových tézach. V Českej republike to trvalo stranám dlhšie.

Predseda modrých upozornil na snahu nestratiť rokovaniami zbytočne ani jeden deň. „Máme záujem dorokovať veci čo najrýchlejšie,“ uviedol. O predbežných dohodách na rozdelení postov však hovoriť nechcel, pretože, kým nie je dohodnuté všetko, môžu sa otvárať všetky témy.

Dzurinda tiež zdôraznil silnú jednotu v strane, aj keď pripustil, že nie na všetko mali dnes členovia prezídia rovnaký pohľad. Podľa neho však nejde o nespokojnosť.

Koalícia sa vo štvrtok v noci nedokázala dohodnúť na rozdelení postov vo vláde. Jej rokovanie trvalo takmer deväť hodín. Dohoda stroskotala na požiadavke KDH, ktoré chce obsadiť ministerstvo hospodárstva a nie dopravy. Rezort hospodárstva má však patriť SaS, ktorá ho nehodlá vymeniť.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM