Webnoviny - Svet

DZURINDA: Slovensko má premiéra zbabelca

WEBNOVINY.SK

opozícia Foto: SITA

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda dnes nazval premiéra Roberta Fica zbabelcom. Ako uviedol Dzurinda dnes na tlačovej besede po stretnutí predsedov opozičných strán, je mu nesmierne ľúto, že Slovensko má premiéra zbabelca. Fica tak pomenoval preto, lebo ten dnes pripomenul, že za Dzurindovej vlády sa spotrebná daň z nafty zvyšovala šesťkrát. Podľa Dzurindu to však malo svoje dôvody, ktoré boli v minimálnych sadzbách spotrebnej dane určených Európskou úniou. Za Dzurindovej vlády podľa šéfa SDKÚ-DS spotrebná daň bola 15,1 percenta nad hranicou sadzby. V súčasnosti je to však 49 percent.

Podľa Dzurindu odvaha statočných ľudí dnes zvíťazila nad brutalitou arogancie moci. Zdôraznil, že statoční ľudia dnes aroganciu moci položili na lopatky. Reagoval tak na ústupky Roberta Fica autodopravcom. Zároveň zdôraznil, že nafta sa za súčasnej vlády na Slovensku stala najdrahšou v celej Európe.

Podľa predsedu KDH Jána Figeľa Fico zmenou postoja k požiadavkám autodopravcov uznal oprávnenosť ich požiadaviek a výhrad. Zároveň dodal, že minister dopravy pri zavádzaní mýtneho systému, ktorý je predražený a vôbec nie je excelentný, nezvládol svoju zodpovednosť. Opozícia preto iniciuje zvolanie mimoriadnej schôdze, ktorej cieľom je vyslovenie nedôvery ministrovi Vážnemu. Opoziční poslanci podajú návrh na jej zvolanie najneskôr v stredu.

Opozícia tiež kritizovala zastrašovanie autodopravcov políciou. Podľa Dzurindu prekročila rubikon a jej zásah pripomínal obdobie pred rokom 1989. Dzurindu zaujíma, aký povel dal polícii minister vnútra Robert Kaliňák.

Dzurinda za populizmus označil Ficov návrh na spájanie viacerých ministerstiev. „Fico sa aj v citlivých chvíľach uchyľuje k populizmu,“ vyhlásil šéf SDKÚ-DS. Predseda SMK Pál Csáky upozornil, že rušenie ministerstiev neprináša v prvom kroku úspory, ale zvyšuje výdavky.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM