Webnoviny - Svet

Dzurinda v Budapešti aj o dvojakom občianstve

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) – Minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda sa chystá na svoju prvú oficiálnu návštevu Maďarska od nástupu do funkcie. Rokovať bude o bilaterálnych aj multilaterálnych otázkach, povedal pre agentúru SITA hovorca rezortu Ľuboš Schwarzbacher.

„Zrejme niet dôvodu, aby sme pred rokovaním v Budapešti hovorili, s čím tam ideme a čo očakávame,“ dodal Schwarzbacher. Dnes predpoludním si Dzurinda zabehá na budapeštianskom maratóne. V pondelok sa šéf slovenskej diplomacie stretne s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a prijme ho aj predseda parlamentu László Kövér.

Predpoludním absolvuje zdvorilostné prijatie u prezidenta Maďarskej republiky Pála Schmitta. Pred obedom sa na pôde maďarského ministerstva zahraničných vecí začnú pracovné rokovania s rezortným partnerom Jánosom Martonyim. Popoludní sa Dzurinda vráti do vlasti.

Maratón označil politológ László Öllös za dobrý signál, pretože o účasti ministra budú určite informovať aj maďarské médiá. Za „dobré“ označil aj to, že Dzurinda so svojimi maďarskými partnermi rokuje, výsledkom sa však nechá prekvapiť. „Veštiť neveštím,“ poznamenal Öllös pre SITA.

Stanoviská oboch strán však označil za skostnatené aj vzťahy za veľmi zložité. „Maďarská strana by sa mala naučiť komunikovať so slovenskou verejnosťou a ukázať jej, že dvojaké občianstvo nie je žiadna hrozba,“ odkázal Öllös s tým, že Slovensko by zase malo pred silným politickým zápasením rokovať.

Slovenská vláda nastúpila 8. júla, Öllös si nemyslí, že návšteva sa mala konať skôr, práve naopak. Tvrdí, že po kampani a júnových voľbách a nástupe novej vlády odišli jej vyčerpaní členovia pochopiteľne na dovolenky, preto táto návšteva prišla „dostatočne zavčasu“. Ako totiž vysvetlil, kým 1. januára začne platiť maďarský zákon o dvojakom občianstve, má vláda čas ešte niekoľko mesiacov.

Nová vláda Ivety Radičovej avizovala postupné zlepšovanie vzťahov s Maďarskom. Tie ochladli za minulej vlády následkom činov na oboch stranách Dunaja. Radičová po prvom bilaterálnom stretnutí s Orbánom 20. júla vyhlásila, že „vzťahy sú už zlepšené“.

To, že napätie medzi Bratislavou a Budapešťou už čiastočne opadlo, podotkol Dzurinda v rozhovore pre maďarský denník Népszabadság minulý týždeň.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM