Webnoviny - Svet

Dzurinda zabehne v Budapešti maratón

WEBNOVINY.SK

Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda Foto: SITA/Diana Černáková BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Šéf rezortu zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda sa po prvý raz chystá ako minister vo Budapešti, v nedeľu si zabehne maratón. Sociologička Zora Bútorová tento nápad ocenila. „Je to, ako to sám označil, akt dobrej vôle, tak to treba aj chápať,“ povedala Bútorová pre SITA. Sociologička tvrdí, že tak chce Dzurinda aj ukázať, že napäté vzťahy sú na ceste zlepšovania a že nemá žiadnu osobnú predpojatosť voči občanom južného suseda Slovenska. „Nijako to neuškodí, skôr to bude prijaté ako sympatický krok,“ uzavrela Budapeštiansky maratón je v poradí 24., ktorý 55-ročný Dzurinda pobeží. Svoj najlepší čas dosiahol ešte v roku 1985 a to 2 hodiny, 54 minút a 57 sekúnd. „Budapeštiansky maratón minister Dzurinda ešte nikdy nebežal,“ informoval agentúru SITA hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher. Na otázku, prečo sa rozhodol bežať, odpovedal Schwarzbacher, že išlo o spontánny nápad Dzurindu. „Keďže už bežal maratóny v New Yorku, Londýne, Prahe, prečo nie aj v Budapešti. Chceme hľadať veci, ktoré nás spájajú a šport jednoznačne spája,“ vysvetlil Schwarzbacher.

Dzurinda bol známy ako maratónec už v čase, kedy bol premiérom v rokoch 1998 až 2006. Budapeš­tiansky maratón takisto nebude jeho prvý „symbolický“ beh. Dzurinda totiž 4. novembra 2001 bežal svetoznámy Newyorský maratón. Beh v tom roku venovali obetiam teroristických útokov v New Yorku a Washingtone 11. septembra 2001. Dzurinda vtedy na maratón cestoval súkromne a bez ochranky.

Tento rok oslavuje budapeštiansky maratón 25. výročie. V roku 1986 sa stal členom Asociácie medzinárodných maratónov a behov na dlhé vzdialenosti AIMS (Association od International Marathons and Distance Races) ako prvý spomedzi stredoeurópskych krajín. Najlepší čas medzi mužmi drží Zoltan Kiss s 2 hodinami, 15 minútami a 4 sekundami. Najviac bežcov sa na ňom zúčastnilo v roku 2003, bolo ich pätnásťtisíc. Teraz sa v maratóne chystá štartovať vyše tritisíc individuálnych bežcov a takmer 1 500 iných v troj- a päťčlenných tímoch. Na štart sa postaví aj ďalších šesťtisíc bežcov na kratších tratiach. Až desaťtisíc účastníkov pochádza zo zahraničia, z toho sa už zaregistrovalo 1 200 maratóncov z viac ako 50 krajín. Väčšina pochádza z Francúzska, Talianska, Veľkej Británie, Fínska a Nemecka. Okrem Dzurindu pobeží maratón ďalších 32 Slovákov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM