Webnoviny - Svet

Dzurinda zostáva v čele SDKÚ, čaká na vysvedčenie od voličov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda zostáva volebným lídrom strany napriek tomu, že si je plne vedomý kritických názorov na svoju osobu i predvolebných prieskumov, ktoré posielajú stranu mimo parlament.

Povedal to v takmer polhodinovom príhovore počas dnešného zasadnutia Ústrednej rady SDKÚ-DS vo Zvolene.

Šéf modrých povedal, že si uvedomuje svoju tvrdohlavosť i fakt, že na otázky novinárov často odpovedá protiotázkou.

„Je možno milión vecí, ktoré môžu ľuďom na mne prekážať. Chcem vám ale dnes povedať, že keby som nebol taký, aký som, nikdy by sme sa nepustili do tých ťažkých, bolestivých, riskantných reforiem, ktoré za tak krátku dobu Slovensku tak významne pomohli,“ vyhlásil Dzurinda.

Dodal, že prijme akékoľvek vysvedčenie, ktoré mu ľudia vystavia v marcových predčasných parlamentných voľbách, ale nemieni sa vzdať dopredu.

Podľa Dzurindu strana nemôže podľahnúť pocitu, že občania vidia v politikoch len gorily. Nové strany pre SDKÚ-DS nie sú súperom, pretože ich argumenty sa neopierajú o skutky, ale len o heslá z bilbordov.

„Som presvedčený, že naším najväčším súperom je ľahostajnosť, apatia a strata viery, že na Slovensku môže byť aj lepší vývoj,“ poznamenal Dzurinda.

Vidí paralelu medzi rokom 1998, keď Slovensko na čele s Vladimírom Mečiarom prežívalo medzinárodnú izoláciu a súčasnosťou. Rovnako ako pred štrnástimi rokmi, aj teraz podľa neho ide o záchranu Slovenska v ťažkej situácii a schopnosť naštartovať ekonomiku. Pred budúcou vládou podľa neho stoja úlohy, ktorými môže prispievať k záchrane eura a úspor našich občanov, obnoviť finančnú stabilitu.

„Ja si veľmi uvedomujem tú skepsu, ktorú priniesli posledné týždne. Treba otvorene povedať, že za ten rok a pol sme aj my modrí predviedli viacero kotrmelcov. Skúsme však prejsť od emócií k racionálnej úvahe,“ vyhlásil Dzurinda.

Ľudia by si podľa neho mali položiť zásadnú otázku, či v tejto krajine naozaj nemôže vládnuť aj niekto iný ako Robert Fico.

Žitňanská obude uchádzať o kreslo predsedu

Podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská sa bude uchádzať o pozíciu predsedníčky strany na povolebnom kongrese, ak dostane v parlamentných voľbách dôveru. Uviedla to dnes na rokovaní Ústrednej rady vo Zvolene.

Zároveň zopakovala, že tri týždne pred voľbami nie je čas na personálne zmeny. Zmenila však svoje rozhodnutie, že na otázky o svojej politickej budúcnosti odpovie až 11. marca, preto svoje rozhodnutie oznámila už dnes spolustraníkom, na čo sa ozval v sále potlesk. Žitňanská vstúpila do SDKÚ-DS v roku 2007 . Predtým, krátko viedla v druhej Dzurindovej vláde rezort spravodlivosti, kde najskôr pôsobila ako štátna tajomníčka.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM