Webnoviny - Svet

Ebadiová prosí medzinárodnú komunitu o pomoc

WEBNOVINY.SK

protest proti iránskemu režimu v Singapure Foto: SITA/AP

ŽENEVA 12. februára (WEBNOVINY) – Laureátka Nobelovej ceny mieru Širín Ebadiová v piatok v emocionálnom prejave požiadala medzinárodnú verejnosť o pomoc pri zastavení útokov iránskej vlády na opozíciu. „Nastal čas, aby vláda počúvala ľud,“ povedala Ebadiová v Ženeve. „Zajtra bude neskoro a v Iráne budeme svedkami tragédie. Prosím, pomôžte nám,“ žiadala Eabadiová a poukázala na rastúce porušovanie ľudských práv iránskym vedením, ktoré podľa nej nedodržiava ani vlastné zákony. „Predtým, ako sa Irán zmení na Zimbabwe, nájdite prosím riešenie,“ prosila Ebadiová.

Iránska bojovníčka za ľudské práva žiadala o pomoc potom, ako vo štvrtok Revolučné gardy a polícia zaútočili počas osláv výročia islamskej revolúcie z roku 1979 na opozíciu. Výbor pre ľudské práva OSN so sídlom v Ženeve má v pondelok preskúmať porušenie ľudských práv v Iráne.

Zatiaľ čo Západ tlačí na Bezpečnostnú radu OSN, aby schválila sankcie proti Iránu pre jeho jadrový program, Ebadiová sankcie odmieta. „Iránci sú proti vojenským útokom ako aj proti sankciám, pretože sankcie…len zhoršia situáciu iránskeho ľudu.“

Eabadiová to povedala na podujatí organizovanom ľudskoprávnymi organizáciami, ako sú Amnesty International a Human Rights Watch.

SITA/AFP

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie