Webnoviny - Svet

ECB víta žiadosť Írska o medzinárodnú pomoc

WEBNOVINY.SK

Predseda vlády Írska Brian Cowen (vľavo) a minister financií Írska Brian Lenihan.Foto: SITA, APWASHINGTON 22. novembra (WEBNOVINY) – Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) víta žiadosť Írska o finančnú pomoc zo strany Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF). ECB to uviedla v nedeľu. „ECB súhlasí s Európskou komisiou, a skupinami ministrov Ecofin a Eurogroup v tom, že poskytnutie pomoci Írsku je oprávnené snahou o zabezpečenie finančnej stability Európskej únie a eurozóny,“ uviedla banka vo vyhlásení. „Sme presvedčení, že tento program prispeje k zabezpečeniu stability írskeho bankového sektora a umožní mu vykonávať jeho rolu pri fungovaní ekonomiky,“ uviedla ECB.

MMF je pripravený na rýchle rokovania o pomoci Írsku
Medzinárodný menový fond (MMF) je pripravený pomôcť Írsku prostredníctvom dlhoročného úveru a začne rýchle rokovania o ekonomickom programe. Vyhlásil to v nedeľu generálny riaditeľ MMF Dominique Strauss-Kahn. „Tím MMF, ktorý je v súčasnosti v Írsku na technických rokovaniach, teraz začne rýchle rokovania o ekonomickom programe s írskymi úradmi, s Európskou komisiou a Európskou centrálnou bankou“, uviedol Strauss-Kahn vo vyhlásení, ktoré zverejnil po tom, ako Írsko požiadalo o medzinárodnú núdzovú pomoc.

Írsky minister financií potvrdil, že chce pomoc EÚ a MMF Írska vláda v nedeľu akceptovala odporúčanie svojho ministra financií, aby požiadala o finančnú pomoc Európsku úniu a MMF v snahe o podporu svojho bankového sektora a zabezpečenia lacných zdrojov pre štátne financie.

Podľa zdroja z prostredia EÚ Írsko pravdepodobne dostane úvery v objeme 80 až 90 mld. eur. „Povedal by som, že rokujeme o sume 80 až 90 mld. eur,“ povedal vysokopostavený zdroj a dodal, že táto čiastka v sebe zahŕňa aj peniaze na podporu írskeho bankového sektora.

Skupina G7 víta rozhodnutie Írska požiadať o pomoc Ministri financií krajín združených v zoskupení G7 vyhlásili, že vítajú rozhodnutie Írska požiadať o finančnú pomoc Európsku úniu a Medzinárodný menový fond (MMF). „Koordinovaný prístup EÚ a MMF odráža naše odhodlanie podniknúť rýchle a rázne kroky na zmiernenie rodiacich sa rizík, udržanie stability na trhu a zaistenie globálneho oživenia,“ uviedli ministri G7 v spoločnom stanovisku, ktoré v nedeľu zverejnilo kanadské ministerstvo financií.

Pomoc Írsku podľa Lisabonu upokojí trhy Rozhodnutie Írska požiadať o finančnú pomoc zo strany EÚ by malo obnoviť dôveru na trhu, vyhlásil portugalský minister financií Fernando Teixeira dos Santos. „Skutočnosť, že Írsko môže mať významný program pomoci, zmierňuje obavy, zmenšuje neistotu a posilňuje dôveru na trhu,“ uviedol v nedeľu portugalský minister financií vo vyhlásení. „Je to nepochybne pozitívna skutočnosť pre stabilitu eurozóny,“ konštatoval. Teixeira dos Santos sa nezmienil o tom, že by mal v úmysle snažiť sa o nejakú takúto pomoc pre svoju krajinu. Podľa investorov je Portugalsko po Írsku ďalším slabým článkom eurozóny a je možným kandidátom pre núdzovú pomoc.

Portugalsko tvrdí, že v porovnaní s Írskom je vo veľmi odlišnej situácii, pretože má nižší deficit aj štátny dlh, jeho banky nemajú také problémy ako írske a v krajine nebola cenová bublina na trhu nehnuteľností. Teixeira dos Santos uviedol, že portugalská vláda má „jasnú a primeranú stratégiu fiškálnej konsolidácie a štrukturálnych reforiem“ a urobí všetko, aby splnila svoj plán, podľa ktorého bude deficit štátneho rozpočtu krajiny v tomto roku na úrovni 7,3 % hrubého domáceho produktu (HDP) a na budúci rok na úrovni 4,6 % HDP.

Veľká Británia pomôže Írsku sumou 7 mld. libier Veľká Británia poskytne Írsku v rámci mimoriadnej pomoci približne 7 mld. libier (GBP). V nedeľu o tom informovala televízna stanica BBC po tom, ako európske inštitúcie odsúhlasili pomoc pre Írsko, ktoré Brusel a Medzinárodný menový fond požiadalo o poskytnutie prostriedkov z európskeho záchranného fondu. Britský príspevok v sume 7 mld. GBP zahŕňa bilaterálnu pomoc Írsku a príspevky do záchranného balíka, ktorý pripravila Európska centrálna banka, EÚ a Medzinárodný menový fond. BBC informovala, že britská vláda chce pomôcť „priateľovi v núdzi“.

Podľa šéfa belgického rezortu financií Didiera Reyndersa, ktorého krajina únii aktuálne predsedá, do ostrovnej krajiny poputuje suma do 100 miliárd eur. Ďalšie detaily dohody medzi Dublinom a Bruselom budú predmetom rokovaní v najbližších dňoch. Ako sa zvádza v nedeľňajšom vyhlásení ministrov financií EÚ, tento postup je „potrebný pre zabezpečenie finančnej stability v Európe a pre podporu spoločnej európskej meny“.

Írsky úsporný plán stále platí, tvrdí Lenihan

Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF) majú k dispozícii návrh štvorročného úsporného plánu írskej vlády a nie je pravdepodobné, aby v ňom požadovali výrazné zmeny, vyhlásil v pondelok írsky minister financií Brian Lenihan. Pomoc, ktorá podľa zdrojov vo vnútri EÚ dosiahne 80 až 90 mld. eur, zároveň Írsku zabezpečí rýchly návrat na dlhopisové trhy, dodal minister.

„(Predstavitelia MMF) počas víkendu videli návrh plánu a boli s ním v zásade spokojní, čo platí aj o európskych predstaviteľoch,“ povedal minister. Plán, od ktorého si Írsko sľubuje počas štyroch rokov úspory v sume 15 mld. eur, má vláda v Dubline zverejniť v stredu. O zmenách v štátnom rozpočte na rok 2011, ktorý má priniesť veľkú časť úspor, sa podľa ministra nediskutuje.

Švédsko pripúšťa bilaterálnu pôžičku pre Írsko

Švédsko možno podporí Írsko bilaterálnou pôžičkou v sume do 1,5 mld. eur. Vyhlásil to v pondelok švédsky minister financií Anders Borg po tom, čo Írsko počas víkendu potvrdilo, že požiada o aktiváciu pomoci z takzvaného eurovalu. Možnosť bilaterálnej pôžičky Írsku potvrdil v sobotu aj švédsky premiér Fredrik Reinfeldt. Podľa ministra financií vláda v Štokholme uvažuje v prípade Írska o podobných úveroch, aké krajina poskytla Islandu a Lotyšsku. „Pohybujeme sa niekde medzi 5 až 10 mld. (švédskych) korún,“ povedal minister, s tým, že úroková miera môže dosiahnuť okolo 3 %.

Írska vláda v nedeľu akceptovala odporúčanie svojho ministra financií, aby požiadala o finančnú pomoc Európsku úniu a MMF v snahe o podporu svojho bankového sektora a zabezpečenia lacných zdrojov pre štátne financie. „Povedal by som, že rokujeme o sume 80 až 90 mld. eur,“ povedal vysokopostavený zdroj z prostredia EÚ a dodal, že táto čiastka v sebe zahŕňa aj peniaze na podporu írskeho bankového sektora. Švédsko poskytlo Islandu úvery po tom, čo v krajine skrachovali tri najväčšie banky. Pre pomoc Lotyšsku sa vláda v Štokholme rozhodla vzhľadom na rozsiahle aktivity škandinávskych bánk v tejto pobaltskej krajine.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM