Webnoviny - Svet

EK žiada SR rešpektovať pravidlá tendrov

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) vo štvrtok poslala Slovensku odôvodnené stanovisko, v ktorom ho žiada, aby rešpektovalo pravidlá pri verejnom obstarávaní. EK je znepokojená, že Slovensko porušilo pravidlá EÚ pri tendri na obstaranie elektronického výberu mýta. Porušiť ich malo diskrimináciou niektorých záujemcov, čím neotvorilo postup na obstaranie elektronického výberu mýta celoeurópskej hospodárskej súťaži. Informovala o tom vedúca Zastúpenia EK na Slovensku Andrea Elscheková-Matisová.

Odôvodnené stanovisko je druhým krokom konania vo veci porušenia. Ak slovenské orgány nepredložia do dvoch mesiacov uspokojivú odpoveď, EK môže túto záležitosť postúpiť Súdnemu dvoru.

Otvorené a transparentné postupy verejných súťaží, ktoré sa vyžadujú v pravidlách EÚ týkajúcich sa verejného obstarávania, by mali viesť k väčšej konkurencii, účinnejšej ochrane proti korupcii, lepším službám a lepšiemu pomeru ceny a kvality pre daňových poplatníkov. Jednou z hlavných zásad tohto postupu je zásada nediskriminácie záujemcov, ktorá má zaistiť rovnaké zaobchádzanie so všetkými záujemcami pri verejnom obstarávaní a zabrániť akémukoľvek neoprávnenému konaniu voči nim.

Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila 27. septembra 2007 verejnú súťaž na výber prevádzkovateľa systému elektronického výberu mýta. Hodnota zákazky predstavovala približne 664 mil. eur. Národná diaľničná spoločnosť zo štyroch predložených ponúk vylúčila tri z toho dôvodu, že neboli v súlade s technickými špecifikáciami. Po podpise zmluvy sa však niekoľko zmluvných podmienok výrazne zmenilo. Podľa EK, ak by sa tieto zmeny uskutočnili na začiatku verejného obstarávania a ak by s nimi boli oboznámení zúčastnení uchádzači, mohli predložiť inú ponuku a do postupu predkladania ponúk sa mohlo zapojiť viac záujemcov.

Neoprávneným vylúčením určitých záujemcov a rozsiahlymi zmenami zmluvy po jej podpise Národná diaľničná spoločnosť porušila podľa EK zásadu nediskriminácie ustanovenú v práve EÚ. „Boli tak porušené zásady riadnej hospodárskej súťaže a mohlo dôjsť k plytvaniu finančnými prostriedkami daňových poplatníkov,“ konštatuje EK v odôvodnenom stanovisku.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM