Webnoviny - Svet

Ekonomická sloboda v SR mierne vzrástla

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – Ekonomická sloboda na Slovensku sa v porovnaní so svetom za rok takmer nezmenila. Podľa tohtoročného indexu ekonomickej slobody organizácie The Heritage Foundation sa totiž Slovensko so ziskom 69,7 bodu umiestnilo na 35. priečke z takmer 180 krajín. V porovnaní s vlaňajškom sa tak v rebríčku posunulo o jednu priečku nahor. „Skóre Slovenska sa zlepšilo o 0,3 bodu od posledného roku, so značným prepadom v hodnotení pracovného trhu a miernym zlepšením v štyroch sledovaných oblastiach,“ konštatuje The Heritage Foundation.

Hodnotenie Slovenska v oblasti pracovného trhu sa medziročne prepadlo o vyše desať bodov na 65,1 bodu. „Regulácia v oblasti pracovnej doby je naďalej relatívne prísna,“ konštatuje sa v hodnotení Slovenska. Napriek tomu, že mierne medziročné zlepšenie Slovensko vykázalo aj v oblasti vnímania korupcie a súdnictva, práve tieto dve oblasti stále zaostávajú. „Celková ekonomická sloboda na Slovensku zostáva limitovaná dvoma inštitucionálnymi slabinami. Súdnictvo je totiž neefektívne a slabé a krajina tiež zaostáva v oblasti korupcie, kde sa za posledných päť rokov zaznamenal len malý pokrok,“ uvádza sa v hodnotení.

Prvenstvo v hodnotení ekonomickej slobody v rebríčku The Heritage Foundation obhájil Hongkong so ziskom 89,7 bodu. Nasledoval Singapur so ziskom 86,1 bodu a Austrália, ktorá získala 82,6 bodu. V rebríčku najslobodnejších ekonomík nasledujú Nový Zéland, Írsko, Švajčiarsko a Kanada. Spojené štáty americké sa pri medziročnom poklese hodnotenia o 2,7 bodu posunuli z vlaňajšej šiestej na ôsmu priečku.

Z okolitých krajín bola pritom v hodnotení ekonomickej slobody v tomto roku najlepšia Česká republika, ktorá skončila o jednu priečku pred Slovenskom na 34. mieste so ziskom 69,8 bodu. Vlani bolo pritom Slovensko naopak jednu priečku pred svojím západným susedom. Maďarsko v tohtoročnom hodnotení dosiahlo 51. priečku so ziskom 66,1 bodu a Poľsko bolo na 71. mieste s 63,2 bodmi.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM