Zo zahraničia

Elektráreň na Ukrajine je v rukách ruských jednotiek. Aká je miera radiácie v okolí?

Požiar v areáli Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorý podľa Kyjeva vypukol v noci na piatok v dôsledku útoku ruskej armády, sa podarilo ráno uhasiť.

Ilustračný obrázok k článku Elektráreň na Ukrajine je v rukách ruských jednotiek. Aká je miera radiácie v okolí?
Zdroj: TASR/AP

V oblasti Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine ani na území Slovenska nie sú v súčasnosti zaznamenané žiadne zmeny v radiácii, potvrdili to z Úradu jadrového dozoru (ÚJD) SR s tým, že situáciu nepretržite monitorujú.

Zmeny v radiácii

„Máme v reálnom čase k dispozícii výstupy dôležitých meraní a radiačné a meteorologické údaje od Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu,“ ubezpečil ÚJD, ktorý taktiež prijíma pravidelne aktualizované správy zo strany Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE/IAEA). Za monitoring radiačnej situácie zodpovedá Úrad verejného zdravotníctva SR, ktorý zároveň navrhuje opatrenia.

V prípade Záporožskej jadrovej elektrárne, kde vypukol požiar po ostreľovaní areálu elektrárne zo strany ruských vojsk, nemajú vzniknuté poškodenia podľa ÚJD vplyv na bezpečnosť elektrárne. „V prevádzke tu zostáva jeden blok na znížený výkon, ostatné bloky sú odstavované alebo mimo prevádzky,“ skonštatoval úrad.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu s odvolaním sa na informácie od ukrajinského jadrového regulátora skonštatovala, že v elektrárni nedošlo k zvýšeniu radiácie a požiar nezasiahol jej „zásadné“ zariadenia.

Prečítajte si aj

Požiar je uhasený

Budova ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú zasiahla strela vypálená ruskou armádou, nie je súčasťou reaktora, povedal v piatok na tlačovej konferencii vo Viedni generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a AFP.

Šéf MAAE zároveň ponúkol Rusku aj Ukrajine, že pricestuje do Černobyľa na rozhovory o zaistení bezpečnosti ukrajinských jadrových elektrární počas vojny. „Obe strany (túto možnosť) zvažujú,“ dodal Grossi.

Požiar v areáli Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorý podľa Kyjeva vypukol v noci na piatok v dôsledku útoku ruskej armády, sa podarilo ráno uhasiť.

Elektráreň ovládli ruské vojenské sily

Vojenská správa Záporožskej oblasti krátko na to uviedla, že elektráreň ovládli ruské vojenské sily. V zariadení sa podľa ukrajinskej armády naďalej nachádza obslužný personál, ktorý dohliada na jeho bezpečnú prevádzku.

Zatiaľ nie je jasné, či si ruské ostreľovanie vyžiadalo obete. Miera radiácie v okolí elektrárne je v norme, potvrdili ukrajinské úrady, ako aj MAAE.

Rusko tvrdí, že jeho ozbrojené sily elektráreň obsadili ešte v pondelok 28. februára. Podľa ministerstva obrany požiar založila ukrajinská sabotážna skupina, ktorá zaútočila na hliadku ruskej Národnej gardy.

Tit. foto: plameň v areáli jadrovej elektrárne v Enerhodare na Ukrajine

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM