Elektráreň za miliardy vyvoláva ODPOR a vystrašila aj Lašáka. Taraba hovorí o HYSTÉRII
Projekt prečerpávacej vodnej elektrárne (PVE) Málinec je vo fáze „štúdie realizovateľnoti“ a zároveň popieram všetky hoaxy a hystérie o tom, že to bude financované Číňanmi, a že ideme zaplavovať obce a mestá.

Povedal na dnešnej tlačovej konferencii podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. „Je v záujme štátu, ak by sa rozhodlo o realizácii tejto stavby, že sa na ňom tiež zhodnú samosprávy, vyšší územný celok a štát. Financovanie tejto PVE by bolo zo štátneho podniku Vodohospodárska výstavby (VV), bez financovania zo štátneho rozpočtu,“ vysvetlil Taraba.
Miliardy do štátnej pokladnice
Šéf envirorezortu zdôraznil, že voda predstavuje najčistejší zdroj energie. Dodal, že Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR už v minulosti posudzovalo prečerpávaciu vodnú elektráreň na rieke Ipeľ v projekte „Ipeľ – Ďubákovo“, ktorá bola pôvodne plánovaná ako najväčšia prečerpávacia elektráreň s výkonom 600 až 1000 MWh.
„Pred dvoma rokmi však predošlá vláda schválila dokument, ktorý sa volá „Koncepcia vodnej politiky“. Tento koncept si následne dala do Plánu obnovy a odolnosti SR a zakázala v ňom výstavbu tejto PVE Ipeľ-Ďubákovo a za tento zákaz si dala zaplatiť z plánu obnovy. Desiatky rokov príprav, tak vyšlo nazmar. Minulá vláda tak robila všetko preto, aby zo Slovenska odchádzali peniaze a nemali vlastné zelené zdroje elektrickej energie,“ dodal Taraba.
Podľa ministra, by projekt PVE Málinec mohol priniesť miliardy eur do štátnej pokladnice s návratnosťou investície v priebehu piatich až siedmich rokov.
Projekt by sa realizoval v existujúcej vodnej nádrži Málinec, ktorej pozemky sú vo vlastníctve štátu, čím sa eliminuje potreba výkupu pozemkov. Druhá lokalita nad nádržou, s maximálnou rozlohou 140 hektárov by nemala zásadný dopad na ochranu životného prostredia.
Minister Taraba zdôraznil, že ľudia v tejto lokalite si zaslúžia investíciu, ktorá by podporila turizmus a priniesla príjmy z rozvoja. Zároveň uviedol, že projekt je vo fáze diskusií s predstaviteľmi samospráv a vyšších územných celkov (VÚC).
„Dnes po stretnutí so starostami dotknutých obcí odišli starostovia spokojní a informovaní. Garantovali sme im, že MŽP SR tam nejde nikoho vyvlastňovať, a ak by k tomu došlo, tak by išlo o päť chát a jedno družstvo,“ dodal Taraba.
Strach o majetok
Medzi hlasných kritikov projektu, z dôvodu obavy o stratu majetku, patrí aj bývalý reprezentačný brankár Ján Lašák, ktorý vyrastal v tejto oblasti a má k nej hlboký osobný vzťah. Olej do ohňa priliali aj opozičné strany, ktoré varujú, že realizácia stavby, ktorá bola vládou označená za strategickú investíciu, môže poškodiť práva miestnych obyvateľov a ohroziť kvalitu zdrojov pitnej vody v oblasti Podpoľania.
Na sociálnej sieti v emotívnom videu Lašák upozornil, že výstavba elektrárne by nenávratne poškodila jedinečné prírodné prostredie, ktoré je pre mnohých domovom. A to nemá byť všetko. Údajne by to ohrozilo ich rodinný majetok a bojí sa, že mu štát zoberie milovanú chalupu, ktorú zdedil po svojich rodičoch.
„Hovoríme o nádhernej prírode, kde môj starý otec tvrdo pracoval, kde moja mama od mala drela ako mulica a kde som sa ja učil prvým skutočným hodnotám v živote. Po kariére si tam opravujem chalupu už štyri roky. A zrazu sa len tak dozviem, že mi to idú zobrať. Som hrdý Slovak, pyšný ma našu krásnu krajinu a ľudí. Ale je možné, že už nebudem. Takto sa veci proste nerobia. A netvárme sa, že ministerstvu ide o dobru vec,“ uviedol Lašák.
Zdôraznil, že ľudia v regióne sa plánujú proti projektu spojiť a bojovať za jeho zastavenie. Na internete už koluje petícia.