Lucia Lauková Správy

Elektrickému vedeniu by sa vtáctvo malo vyhnúť vďaka špeciálnym prvkom

Pre vtáctvo predstavuje elektrické vedenie obrovské nebezpečenstvo. Odborníci zisťujú účinnosť špeciálnych prvkov, vďaka, ktorým by k nárazom nemalo dochádzať.

Ilustračný obrázok k článku Elektrickému vedeniu by sa vtáctvo malo vyhnúť vďaka špeciálnym prvkom
Zdroj: TASR

Reakcie vtákov na tzv. odkloňovače, špeciálne prvky na elektrických vedeniach, vďaka ktorým si vtáky prekážku včas všimnú a nadletia ju, budú v najbližších dňoch monitorovať mapovatelia v rámci projektu Life Energia. Informovala Martina Brinzíková Badidová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Prebieha kontrola účinnosti

„V rámci projektu sme najprv určili tie úseky elektrických vedení, ktoré pre vtáky predstavovali najväčšie nebezpečenstvo a dochádzalo tu k nárazom vtákov do vedení. Od júna 2016 začali energetické spoločnosti inštalovať prvé odkloňovače a odvtedy prebieha aj kontrola ich účinnosti,“ priblížil Marek Gális z Ochrany dravcov na Slovensku.

Nainštalujú ďalšie

V rámci projektu testujú tri typy zviditeľňovačov. Vyškolení mapovatelia v súčasnosti monitorujú reakcie vtákov na 43 kilometroch ošetrených vedení. „Na základe získaných údajov budeme vedieť vyhodnotiť efektivitu jednotlivých prvkov v podmienkach nášho územia a našej druhovej skladby vtákov. Posledné odkloňovače pod projektom Life Energia budú nainštalované v tomto roku, spolu to bude 8000 prvkov v rozsahu 82 kilometrov,“ spresnil.

Ochrániť by mali aj labute

V najbližších týždňoch ochrancovia očakávajú zvýšenú frekvenciu preletov labutí veľkých, ktoré sa postupne presúvajú z vodných plôch za potravou na okolité polia. „Práve labuť bola najčastejšou obeťou nárazov. Váži desať až 12 kilogramov a s rozpätím krídel 2 až 2,4 metra je pre ňu typický dlhý a pomalý prelet. To jej znemožňuje dostatočne rýchlo zareagovať na prípadnú prekážku v krajine, akou sú i elektrické vedenia,“ objasnil Gális s tým, že riziko sa zvyšuje pri prelete v kŕdli. Prvé labute z čela kŕdľa síce zareagujú na prekážku a nadletia ju, ostatné to však už nemusia stihnúť.

Prvé výsledky

Počas 20 mesiacov kontrol účinnosti prvkov vykonali už viac ako 2000 záznamov reakcií takmer 20 000 vtákov. Prvé výsledky ukazujú, že na úsekoch vedení ošetrených špeciálnymi prvkami už k nárazom nedochádza. Monitoring bude prebiehať do mája 2019.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM