Elektronické zdravotníctvo kritizujú aj zubári: Na pacientov majú mať menej času

Fungovanie elektronického zdravotníctva sa nepáči ani zubným lekárom. Upozorňujú aj na prísne sankcie.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Elektronické zdravotníctvo kritizujú aj zubári: Na pacientov majú mať menej času
Zdroj: TASR

Ku kritike fungovania elektronického zdravotníctva, ktoré sa naostro spustilo od začiatku roka, sa po ambulantných lekároch pridali aj zubní. Rovnako upozorňujú na prísne sankcie pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí sa do ezdravia nezapoja i to, že majú pre administratívu menej času na pacientov.

Pripomienky zubárov

Viacerí zubní lekári nedostali načas elektronické preukazy zdravotníckych pracovníkov či pin kódy napriek tomu, že o ne požiadali v termíne, poukázal v piatok na tlačovej konferencii prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík. Elektronické zdravotníctvo nepovažuje za dostatočne pripravené, vzhľadom na to, aké sankcie hrozia lekárom pre nezapojenie sa. Krajnou možnosťou je aj odobratie lekárskej licencie, pripomenul.

Obávajú sa pokút

Aj zubní lekári žiadajú, aby sa udeľovanie sankcií legislatívne ošetrilo. Deklarácie ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smer-SD) a šéfa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petra Blaškovitša, že pokuty padať nebudú, nie sú podľa Moravčíka dostačujúce, napriek tomu, že ich víta. „Aby to neskončilo tak, že zákon bude a pokutu NCZI musí dať,“ poznamenal. NCZI už avizovalo, že pripravuje zmenu zákona týkajúcu sa elektronického zdravotníctva.

Menej času na pacientov

Zubní lekári tiež upozornili, že majú pre ezdravie menej času na pacientov aj vyššie náklady na počítačové vybavenie. „Práca s týmto softvérom je komplikovanejšia,“ skonštatoval Moravčík s tým, že oproti doterajšej praxi určite dochádza k zdržaniu. „Je nutné povedať, že každý čas, ktorý venujeme administratíve, tak nemôžeme venovať pacientovi,“ zhrnul s tým, že pokiaľ zubní lekári ošetria menej pacientov, zhoršuje sa dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Chýba väčšia informovanosť

Fungujúce elektronické zdravotníctvo môže podľa komory priniesť benefity pre pacientov aj lekárov. Ako však podotkol Moravčík, musí fungovať. Poukázal, že v ezdraví nie sú implementované všetky moduly, ktoré zubní lekári používajú, a tak musia viesť aj papierovú dokumentáciu. „Tým pádom je to robota dvakrát,“ upozornil Moravčík. V rámci zavádzania elektronizácie mu tiež chýba väčšia informovanosť lekárov.

Problémy sú riešiteľné

Elektronické zdravotníctvo nemá podľa šéfa NCZI Blaškovitša žiadnu chronickú ani smrteľnú chorobu. Problémy, na ktoré tento týždeň upozornili už aj ambulantní lekári, označil za detské choroby. Podľa jeho slov technické problémy nie sú plošné, sú riešiteľné a pod kontrolou. Blaškovitš avizoval, že NCZI pripravuje kompletnú zmenu legislatívy súvisiacu s elektronickým zdravotníctvom. Týkať sa má najmä sankcií. Priznal tiež, že informovanie lekárov v súvislosti so spúšťaním ezdravia mohlo byť lepšie.

Minister Drucker si nemyslí, že štát podcenil situáciu so spustením ostrej prevádzky ezdravia. Ide podľa neho len o „ľahké pôrodné bolesti". Tvrdí však, že vec zrejme podcenili niektorí lekári.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR