Webnoviny - Svet

Emisia 15-ročných bondov jedna z najúspešnejších

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Syndikovaná emisia 15-ročného štátneho bondu, z ktorej Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity 6. októbra predala 2 mld. eur, patrí medzi najúspešnejšie emisie v histórii Slovenskej republiky. Konštatuje to v komentári Inštitút finančnej politiky pri Ministerstve financií SR. Úspešná je aj v porovnaní so susednými štátmi regiónu. „Krajinám V4, vrátane samotného Slovenska, sa nepodarila taká dlhá splatnosť už niekoľko rokov. Úspešná emisia je zároveň potvrdením, že finančné trhy hodnotia pozitívne dlhodobý ekonomický výhľad krajiny a rozpočtovú politiku vlády zameranú na ozdravenie verejných financií, napriek nervozite ohľadne stability spoločnej európskej meny v takomto dlhodobom horizonte,“ konštatuje inštitút.

Slovensko pritom pri tejto emisii podľa inštitútu prekonalo svoj vlastný rating. V súčasnosti je od agentúry S&P hodnotené na úrovni A+ so stabilným výhľadom, čo je napríklad rating na úrovni Talianska a rating o stupeň horší od Írska a o dva stupne od Španielska. „Spread vydaného dlhopisu oproti swapu je v prípade Slovenska mierne nižší, ako má Španielsko a výrazne nižší ako Írsko či Portugalsko,“ uvádza sa v komentári inštitútu. V porovnaní s dlhovými cennými papiermi týchto krajín by tak Slovensko podľa inštitútu malo platiť vyššiu rizikovú prirážku, ako sa podarilo dosiahnuť pri emisii. „Modelovo by Slovensku prináležal spread 241 bodov,“ uvádza inštitút. Slovensko pritom predávalo dlhopisy s rizikovou prirážkou 150 bázických bo­dov.

O slovenské dlhopisy je záujem najmä v krajinách eurozóny. Potvrdzujú to výsledky emisie benchmarkových 15-ročných dlhopisov, pri ktorej štát umiestnil bondy za 2 mld. eur, pričom dopyt prekročil 4 mld. eur. Až štvrtina investorov pri tejto emisii pochádzala z Nemecka. Nasledovali rakúski investori s podielom 15 %, francúzski s 12 % a rovnako 12 % mali investori z krajín Beneluxu. Podiel jednej desatiny mali investori z Veľkej Británie a Írska, 9 % z Talianska, rovnako 9 % z východnej Európy. Zvyšok pripadol na ostatné štáty. Záujem o dlhopisy prejavili pritom najmä fondy, keď dosiahli 42-percentný podiel a poisťovne s 39 %. Banky sa na emisii podieľali 18 % a jedno percento pripadlo na investorov z iných sektorov. Celkovo podľa agentúry o slovenské bondy prejavilo záujem viac ako 250 investorov.

Šéf štátnej Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity Daniel Bytčánek pritom v polovici septembra ešte pre agentúru Bloomberg uviedol, že štát bude chcieť z emisie 15-ročných bondov menej ako pôvodne zamýšľaných 1,5 mld. eur, že postačí miliarda. Odôvodňoval to tým, že Slovensko momentálne na financovanie dlhu viac nepotrebuje. Podľa ministra financií Ivana Mikloša sa však štát rozhodol využiť dobré podmienky na trhu a napokon predáva až 2 mld. eur. „My tento objem potrebujeme na financovanie dlhu, ale nie teraz, akútne. Ale tá situácia na finančných trhoch bola tak dobrá a výhodná, že sme predpokladali, že bude možné dosiahnuť dobrú cenu,“ povedal minister Mikloš.

Vedúcimi aranžérmi benchmarkovej emisie 15-ročných slovenských eurobondov boli štyri banky, a to HSBC, Société Générale CIB, Tatra banku a UniCredit Bank Slovakia. Štát plánuje neskôr tento dlhopis ponúknuť aj v domácich aukciách do celkovej sumy 3 mld. eur.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM