Envirorezort odmieta pochybenia pri Slatinke
WEBNOVINY.SK
Zvolenská Slatina Foto: grebe.host.sk
BANSKÁ BYSTRICA 13. januára (WEBNOVINY) – Ministerstvo životného prostredia SR postupovalo v procese posudzovania vodného diela Slatinka podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a odmieta obvinenia z pochybenia v procese pripomienkovania. Pre agentúru SITA to dnes uviedla hovorkyňa ministerstva Jana Kaplanová v reakcii na vyjadrenia predstaviteľov Združenia Slatinka, ktoré chce proces posudzovania vplyvov navrhovanej výstavby nádrže Slatinka na životné prostredie napadnúť na súde.
„Ministerstvo životného prostredia SR zaslalo správu o hodnotení všetkým dotknutým orgánom štátnej správy, dotknutým obciam a mimovládnym organizáciám,“ uviedla Kaplanová Aktivistka Zduženia Slatinka Martina Paulíková pre agentúru SITA v utorok uviedla, že na súde napadnú procesné chyby, konkrétne nezverejnenie správy o hodnotení na úradnej tabuli obce Zvolenská Slatina, čím boli podľa Paulíkovej porušené ústavné práva občanov na informácie.
Združenie Slatinka tiež napadne, že sa návrh výstavby posudzoval len v jednom a nie viacerých variantoch. Kaplanová k tomu dnes uviedla, že rezort životného prostredia upustil od požiadavky variantného riešenia na základe posúdenia dôvodov uvedených v žiadosti navrhovateľa, v súlade so zákonom o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
Výstavbu vodného diela Slatinka, ktorú na rieke Slatina v katastri Zvolena a Zvolenskej Slatiny navrhuje štátny podnik Vodohospodárska výstavba, ministerstvo životného prostredia v záverečnom stanovisku v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie odporúča uskutočniť. Účelom nádrže s objemom 27 miliónov kubických metrov a rozlohou 2,3 štvorcového kilometra je podľa navrhovateľa zlepšenie objemu vody v Slatine pre nadlepšovanie prietokov Hrona tak, aby bolo v každom ročnom období zabezpečené dostatočné množstvo vody pre odberateľov a aj štandardný prietok pre fungovanie vodného ekosystému. „Realizácia vodného diela Slatinka bude pozitívne ovplyvňovať hydrologický režim Hrona a veľkou mierou prispeje k obnove stavu ekologickej rovnováhy na dolnom Hrone, udržaniu a zlepšeniu stavu vôd, zlepšeniu kvality životného prostredia a jeho zložiek, k znižovaniu nepriaznivých účinkov povodní, sucha a udržiavaniu územného systému ekologickej stability,“ uviedla Kaplanová. Pripomenula, že potreba výstavby vodnej nádrže Slatinka bola zakotvená v Štátnom vodohospodárskom pláne od jeho prvého vydania v roku 1954.
SITA