Webnoviny - Svet

EP chce, aby sa vytvorila stratégia pre Dunaj

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) – Európsky parlament žiada Európsku komisiu, aby vytvorila európsku stratégiu pre podunajskú oblasť. „Jej cieľom má byť rozvoj ekologicky výhodného dopravného spojenia a energetických infraštruktúr, ako aj podpora hospodárskeho a sociálneho rastu,“ povedal pre agentúru SITA europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD). Európska komisia má začať konzultácie o vytvorení stratégie. „Cieľom stratégie má byť trvaloudržateľný rozvoj, vytváranie pracovných miest a bezpečnosť v celej oblasti,“ dodal.

Poslanci EP požiadali komisiu, aby navrhla „akčný plán“ pre implementáciu projektov, ktoré by mohli využívať Dunaj na vnútrozemskú dopravu, vytvoriť multimodálny dopravný systém po celej dĺžke rieky, spojenie so susednými krajinami ako Moldavsko a Ukrajina, a tiež by ekologicky využívali vodnú energiu pozdĺž Dunaja. „Cieľom je zlepšiť ochranu a kvalitu vody v Dunaji a zabezpečiť rozvoj ekologického cestovného ruchu,“ uviedol Maňka.

Spoločné projekty by mali byť podľa europoslanca zamerané aj na energetickú účinnosť a obnoviteľné zdroje energie a podporili by tak využívanie biomasy, slnečnej, veternej a vodnej energie. „Základným predpokladom všetkých projektov infraštruktúry, ktoré sa týkajú dopravy a energetiky, by mali byť dôkladné strategické hodnotenia vplyvov na životné prostredie vrátane hodnotení vplyvov na celý ekosystém rieky, aby sa zaručilo dodržiavanie medzinárodných noriem ochrany životného prostredia,“ zdôraznil Maňka, pričom upozornil, že parlament žiada komisiu, aby chránila a zvyšovala populáciu rýb v Dunaji.

Dunaj spája šesť členských štátov EÚ Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a štyri ďalšie krajiny Chorvátsko, Srbsko, Moldavsko a Ukrajinu po dĺžke viac ako 3000 kilometrov. Pramení v Čiernom lese a vlieva sa do Čierneho mora.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM