Webnoviny - Svet

EÚ a MMF ohlásia pomoc Írsku na budúci týždeň

WEBNOVINY.SK

Ajai Chopra, vľavo, zástupca riaditeľa Európskeho oddelenia MMF prichádza do centrálnej Bank of Ireland na kľúčové rokovania s írskou vládou v DublineFoto: SITA/AP

BRUSEL 19. novembra (WEBNOVINY) – Program pomoci Írsku zo strany Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) pravdepodobne zverejnia na budúci týždeň spoločne so štvorročným írskym plánom úsporných opatrení alebo veľmi krátko po zverejnení plánu úspor. V piatok to uviedol zdroj z prostredia EÚ. „Bude to takmer v tom istom čase,“ povedal zdroj z prostredia EÚ. Írsky minister pre komunity Pat Carey v piatok povedal, že štvorročný vládny fiškálny plán, ktorý si kladie za cieľ v rokoch 2011 až 2014 ušetriť 15 mld. eur, bude zverejnený začiatkom budúceho týždňa.

Zdroje z EÚ pre agentúru Reuters uviedli, že Írsko pravdepodobne bude potrebovať pomoc v sume od 45 do 90 mld. eur v závislosti od toho, či pôjde iba o pomoc bankám alebo aj verejným financiám. Írske banky pre obavy o ich solventnosť stratili možnosť požičiavať si na trhu. Takmer úplne sú závislé od úverov zo strany Európskej centrálnej banky, ktoré do konca októbra dosiahli sumu 130 mld. eur. Okrem toho dostali úvery v objeme 35 mld. eur od írskej centrálnej banky.

O riešení problému musí rozhodnúť Írsko, tvrdí člen ECB

Je vecou írskej vlády, aby rozhodla, aké opatrenia prijme na riešenie svojich problémov, povedal člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) José Manuel González-Páramo v súvislosti s rokovaniami Dublinu o pomoci zo strany Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF). „Existuje fond, ktorý bol zriadený v priebehu mája a júna tohto roka, aby pomáhal stabilite eurozóny, a to je stále jeho cieľom. Zvyšok je v rukách národných inštitúcií,“ povedal v piatok novinárom González-Páramo.

Predstavitelia Európskej komisie, ECB a MMF pricestovali do Dublinu vo štvrtok, aby diskutovali o možnom záchrannom balíčku. „Hovoríme o veľmi významnom úvere. Ide o desiatky miliárd eur,“ povedal guvernér írskej centrálnej banky Patrick Honohan. Írska vláda uviedla, že rokovania budú trvať do budúceho týždňa, ale minister financií Brian Lenihan v parlamente vyhlásil, že Dublin sa ešte nechystá o úver požiadať. V snahe o upokojenie sporiteľov Lenihan oznámil, že vláda predlžuje neobmedzené garancie vkladov do konca budúceho roka.

Rokovania o Írsku sa zameriavajú na veľké banky

Rokovania Írska s misiou Medzinárodného menového fondu (MMF) a EÚ sa v počiatočnej fáze zameriavajú na problematiku bánk, ktoré sú príliš veľké a ich financovanie je závislé od Európskej centrálnej banky. Informoval o tom v piatok denník The Irish Times bez toho, aby citoval svoje zdroje. Írsky minister financií Brian Lenihan predtým vo štvrtok uviedol, že krajina bude v súvislosti s problémami svojho bankového sektora jednoznačne potrebovať určitú formu vonkajšej pomoci.

Podľa informácií denníka sa diskutuje o možnosti, že popredné írske finančné inštitúcie ako Allied Irish Bank alebo Irish Life and Permanent predajú aktíva, ktoré nie sú pre ich podnikanie kľúčové. S predajom by mali byť spojené garancie možných strát z úverov.

Podľa šéfa eurovalu financie pre Írsko sú k dispozícii

Situácia írskeho štátneho rozpočtu je pod kontrolou, ale nebolo by problémom zadovážiť financie, ak by bola potrebná núdzová pomoc pre banky. Pre piatkové vydanie francúzskeho denníka Le Monde to povedal Klaus Regling, šéf Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) známeho pod názvom euroval. Regling zároveň konštatoval, že spoločnej misii Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu, ktorá pricestovala do Dublinu vo štvrtok, potrvá približne dva týždne, aby zistila finančné potreby írskeho bankového sektora a identifikovala, aké štrukturálne reformy sú potrebné.

Nemecko nenalieha na Írsko, aby prijalo pomoc z eurovalu

Nemecko nenalieha na Írsko, aby prijalo pomoc z tzv. eurovalu a pevne verí, že vláda v Dubline odkáže zvládnuť finančné problémy krajiny, vyhlásil v piatok hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert. „Nemecká vláda výrazne podporuje politiku írskej vlády,“ povedal hovorca, pričom poukázal na štvorročný reformný plán, ktorý má zverejniť írska vláda začiatkom decembra. Na otázku, či Nemecko žiada, aby Írsko zvýšilo korporátne dane, Seibert odpovedal, že rozhodovanie v tejto oblasti je na írskej vláde.

Šéf Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) známeho pod názvom euroval v piatok vyhlásil, že situácia írskeho štátneho rozpočtu je pod kontrolou, ale nebolo by problémom zadovážiť financie, ak by bola potrebná núdzová pomoc pre banky. Pre piatkové vydanie francúzskeho denníka Le Monde Klaus Regling ďalej uviedol, že spoločnej misii Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu, ktorá pricestovala do Dublinu vo štvrtok, potrvá približne dva týždne, aby zistila finančné potreby írskeho bankového sektora a identifikovala, aké štrukturálne reformy sú potrebné.

Agentúra Fitch zreviduje ratingy Írska

Doterajšie opatrenia írskej vlády neviedli k obnoveniu dôvery v bankový sektor krajiny. Vyhlásila to vo štvrtok ratingová agentúra Fitch s tým, že k revízii úverových ratingov Írska pristúpi v závislosti od obsahu prípadnej dohody o medzinárodnej finančnej pomoci krajine. Revízia sa podľa agentúry zameria na dopady možnej pomoci od Medzinárodného menového fondu (MMF) a EÚ s dôrazom na otázku, či Írsko a jeho bankový sektor dokážu získať prístup k financovaniu prostredníctvom trhov za prijateľné náklady.

„V súčasnosti je evidentné, že opatrenia, ktoré Írsko prijalo v septembri neviedli k obnove dôvery v bankový sektor,“ uviedla agentúra Fitch vo vyhlásení s tým, že možné dodatočné straty írskeho bankového sektora vrátane strát z hypotekárnych úverov sprevádza „výrazná neistota“.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch znížila úverový rating Írska začiatkom októbra. Dlhodobé emisné ratingy (IDR) v cudzej a domácej mene agentúra znížila na úroveň A+ zo stupňa AA- a pridelila im negatívny výhľad. Agentúra zároveň znížila Írsku rating krátkodobých záväzkov v cudzej mene na F1 zo stupňa F1+. Stropný rating krajiny zostáva nezmenený na úrovni AAA.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM