Webnoviny - Svet

EÚ bude jednoduchšie sledovať finančné inštitúcie

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Európske orgány budú mať podľa europoslanca Vladimíra Maňku právo sledovať zvláštne druhy finančných inštitúcií, finančných produktov či finančné činnosti, ale aj posudzovať, aké riziko predstavujú pre finančný trh a v prípade potreby vydávať varovania. Ako uviedol Maňka pre agentúru SITA, v prípadoch, keď to umožňuje zvláštna finančná legislatíva, môžu európske orgány dočasne zakázať alebo obmedziť škodlivé finančné aktivity alebo produkty.

Okrem toho budú môcť vyzvať Európsku komisiu, aby predložila návrh právneho predpisu, ktorý by tieto aktivity alebo činnosti zakázal natrvalo. V Európe budú podľa Maňku zriadené tri nové paneurópske orgány pre dohľad, ktoré nahradia poradné výbory, ktoré dosiaľ tento dohľad zabezpečovali.

Na rozdiel od nich však budú mať nové inštitúcie omnoho rozsiahlejšie právomoci, ktoré na základe klauzuly o revízii, budú môcť byť v budúcnosti ešte rozšírené. Okrem toho vznikne aj štvrtý orgán Európsky výbor pre systémové riziká (ESRB), ktorého úlohou bude monitorovať situáciu a včasne varovať pred hromadiacim sa rizikom v európskom hospodárstve.

Nový systém by tak mal zabrániť podľa Maňku nielen opakovaniu náhlych krachov bánk, ale aj jednostrannému zákazu nekrytých špekulácií (tzv. naked short-selling) zo strany Nemecka alebo stratám, ktoré poistencom v Británii, Írsku a Nemeckou spôsobil krach poisťovne Equitable Life.

Okrem toho by mal nový finančný dohľad posilniť jednotný trh EÚ v oblasti finančných služieb a lepšie chrániť investorov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM