Webnoviny - Svet

EÚ by nemala podliehať panike, vyhlásil írsky minister Roche

WEBNOVINY.SK

Dick RocheFoto: SITA/APLONDÝN 16. novembra (WEBNOVINY) – Neexistuje dôvod na to, aby Írsko požiadalo o medzinárodnú finančnú núdzovú pomoc a ministri financií Európskej únie by nemali podliehať panike, vyhlásil v utorok írsky minister pre európske záležitosti Dick Roche. „Dúfam, že po stretnutí Ecofinu v priebehu dnešného popoludnia a zajtrajška bude existovať v problematike viac logiky,“ povedal Roche pre rozhlasovú stanicu BBC. „Niet dôvod na spustenie núdzovej pomoci zo strany Medzinárodného menového fondu alebo Európskej únie. Existuje problém s likviditou bánk, niet o tom pochýb. Ale nemyslím si, že primeranou reakciou na toto by bola panika európskych ministrov financií ,“ vyhlásil írsky minister.

Líder írskej opozície Michael Noonan pre BBC povedal, že si myslí, že správy o pripravovanej finančnej pomoci sú pravdivé. Noonan, ktorý by sa v prípade pádu írskej vlády, mohol stať ministrom financií, uviedol, že finančná pomoc by mohla viesť k tomu, že Írsko by odišlo z dlhopisových trhov na tri alebo štyri roky. Podľa zdrojov z prostredia Európskej únie objem pomoci, o ktorej sa diskutuje, je v rozmedzí od 45 do 90 mld. eur v závislosti od toho, či Írsko potrebuje podporu pre svoje banky. Guvernér španielskej centrálnej banky Miguel Ángel Fernández Ordónez nabádal Dublin, aby konal rýchlo, a vyhlásil, že nerozhodnosť zvýšila nervozitu na finančných trhoch.

JUNCKER: Írsko o pomoc od Európskej únie nežiada Írsko nie je blízko toho, že by žiadalo finančnú pomoc od Európskej únie, povedal predseda skupiny ministrov financií eurozóny Eurogroup Jean-Claude Juncker. Za situácie, keď na trhu boli špekulácie, že ministri financií eurozóny by mohli po utorkovom stretnutí ohlásiť určitú formu pomoci, Juncker v pondelok vyhlásil, že Írsko o pomoc nepožiadalo. „Íri sa domnievajú, že dokážu problémy, ktorým čelia, udržať pod kontrolou,“ povedal šéf skupiny Eurogroup pre agentúru Bloomberg.

Írsko o finančnú pomoc zatiaľ nepožiadalo, tvrdí Constancio

Írsko zatiaľ nepožiadalo o finančnú pomoc, ale aj v prípade, keby požiadalo, iné krajiny ako Portugalsko, by nemuseli nasledovať jeho príklad. Povedal to v utorok viceprezident Európskej centrálnej banky Vitor Constancio. „Ak Írsko požiada o pomoc od EÚ a Medzinárodného menového fondu, bude to preto, že dospeli k záveru, že to stabilizuje situáciu. Ale je to na nich,“ povedal Constancio novinárom počas bankovej konferencie Euro Finance Week.

Dublin by mohol začať prijímať pomoc z Európskeho mechanizmu finančnej stability (EFSM), v ktorom je k dispozícii 60 mld. eur. Na otázku, či Írsko by mohlo využiť radšej EFSM ako Európsky fond finančnej stability (EFSF) známy pod názvom euroval, ktorý disponuje sumou 440 mld. eur, Constancio odpovedal: „Mohlo by to byť využité na začiatku.“ Constancio sa takto vyjadril pred odchodom na stretnutie ministrov financií eurozóny. Predseda skupiny ministrov financií eurozóny Eurogroup Jean-Claude Juncker v pondelok vyhlásil, že Írsko nie je blízko toho, žeby žiadalo finančnú pomoc od Európskej únie.

Írsko pomoc nepotrebuje, myslí si Rainer Brüderle

Je na rozhodnutí Írska, či krajina prijme medzinárodnú finančnú pomoc od Európskej únie (EÚ), povedal v utorok nemecký minister hospodárstva Rainer Brüderle. Minister tiež dodal, že si nemyslí, že krajina túto pomoc potrebuje. „Je na Írsku, či finančnú pomoc Európskej únie prijme, domnievam sa ale, že to nie je potrebné,“ povedal minister.

Krajina by však mala zvýšiť mimoriadne nízke daňové zaťaženie írskych podnikov, aby tak konsolidovala svoj rozpočet. V utorok to povedal Michael Meister, ktorý je ekonomickým expertom nemeckej vládnucej Kresťansko-demokratickej únie (CDU). Dane z príjmov právnických osôb sú v Írsku momentálne na úrovni 12,5 %. „Írske dane sú nižšie, ako je priemer Európskej únie,“ povedal Michael Meister. „Tam vidím možnosť ako zvýšiť rozpočtové príjmy bez negatívneho dopadu na hospodársky rast,“ dodal.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM