Webnoviny - Svet

EÚ dôverujeme, chýba nám angažovanosť

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Slováci stále vo vysokej miere dôverujú Európskej únii (EÚ) a jej inštitúciám, ich podpora má však skôr deklaratívny charakter. Za posledný rok sa síce posilnila ich dôvera, poklesol však optimizmus, ktorý súvisí s globálnou a hospodárskou krízou. Vyplýva to prieskumu Eurobarometer, ktorý dnes pred novinármi predstavili zástupcovia Európskej komisie na Slovensku. Slovákom podľa neho stále chýba väčšia aktívna účasť a angažovanosť.

„Dôvera sa udržiava dlhodobo na vysokej úrovni,“ zhodnotil národný editor správy Ivan Kuhn. EÚ dôveruje až 65 percent Slovákov, spolu s Rumunskom sme na druhej priečke v rebríčku dôvery k únii. Z inštitúcii má u nás vysokú dôveru Európsky parlament a Európska komisia. Oproti vysokej dôvere k európskym inštitúciám máme nižšiu k domácim inštitúciám a zástupcom. Ani nie tretina občanov (30 %) dôveruje súdnemu a právnemu systému a o niečo viac národnému parlamentu (38 %).

V prieskume zaznamenali po prvýkrát viac tých, ktorí vedia, ako únia funguje. „Ide o subjektívne hodnotenie vedomostí, čo nemusí odzrkadľovať skutočné vedomosti,“ upozornila vedúca zastúpenia komisie na Slovensku Andrea Elscheková-Matisová. Pripomenula, že stále existuje vysoké percento občanov, ktorí jej nerozumejú, a to aj napriek tomu, že väčšina Slovákov si tiež myslí, že ich záujmy sú v únii brané do úvahy. Slovenskí občania tiež podporujú rozširovanie únie a želajú si najmä, aby sa zamerala na energetické otázky.

Členstvo v únii považuje za dobré 66 percent Slovákov. Je to najvyššie percento od nášho vstupu do EÚ pred piatimi rokmi, uviedla Elscheková-Matisová. Ešte o 14 percent viac ľudí si myslí, že Slovensko má z členstva aj výhody. Slováci za najväčšie pozitíva nášho vstupu označili možnosť slobodne cestovať, študovať a pracovať, ako aj spoločné platidlo – euro. Slováci, podobne ako občania EÚ, sa prikláňajú k tomu, že pre zahraničnú politiku únie by mali byť najdôležitejšie oblasti: ekonomických a sociálnych práv, boja proti obchodovaniu s ľuďmi a práva deti.

Medzi najväčšie problémy, ktorým musí Slovensko čeliť, považujú naši občania nezamestnanosť, ekonomickú situáciu a rast cien. Kým vlani na jeseň označila tretina občanov mieru nezamestnanosti za dobrú, na jar tohto roka to už bolo len deväť percent. Negatívne sa to prejavilo aj v prognózach do budúcnosti. Slováci podľa prieskumu očakávajú zhoršenie možnosti zamestnať sa. Kuhn však potvrdil, že posledné roky sú Slováci v hľadaní svojho zamestnania sebavedomejší.

Prieskum Eurobarometer sa na Slovensku uskutočnila už po desiatykrát od 13. do 30. júna TNS AISA Slovensko na vzorke 1065 respondentov. Názory občanov skúmal v šiestich oblastiach – nálady obyvateľstva, dôvera, pohľad na EÚ, EÚ a globalizácia, zahraničná politika EÚ a ľudské práva vo svete a budúcnosť európskej integrácie.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM