Webnoviny - Svet

EÚ poskytne Haiti vyše 420 miliónov eur

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, AP

BRUSEL 18. januára (WEBNOVINY) – Európska únia prisľúbila na pomoc a následnú rekonštrukciu Haiti 429 miliónov eur. Európska komisia (EK) a krajiny únie vyčlenili 122 miliónov eur na okamžitú humanitárnu pomoc. (Členské štáty dávajú 92 miliónov a komisia 30.) EK tiež prispeje ďalšími 107 miliónmi v nasledujúcich mesiacoch. Z financií EK pôjde aj ďalších 200 miliónov eur, ktoré sú určené na rekonštrukciu Haiti v stredno a dlhodobom horizonte. V pondelok o tom informoval komisár EK pre humanitárnu pomoc Karl De Gucht po rokovaní ministrov pre rozvojovú pomoc z krajín únie.

„Zistili sme, že je potrebná väčšia pomoc. Pomoc koordinujeme pod patronátom OSN a úzko spolupracujeme s USA,“ povedala šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová. Dodala, že EÚ plánuje zorganizovať konferenciu o Haiti, ktorá by rozhodla o konkrétnom použití financií. Španielsky minister zahraničia Miguel Angel Moratinos povedal, že OSN požiadala EÚ o vyslanie policajných jednotiek, ktoré by strážili distribúciu humanitárnej pomoci. EÚ o tejto veci zatiaľ nerozhodla.

Zemetrasenie s magnitúdom 7,3, zasiahlo Haiti v utorok, pričom otrasy metropolu Port-au-Prince prakticky zrovnali so zemou. Haitská vláda odhadla, že pri nešťastí zahynulo viac než 50 tisíc ľudí, najhorší scenár hovorí o 200 tisíc mŕtvych. Ďalších 250 tisíc ďalších utrpelo zranenia. Bez strechy nad hlavou ostalo 1,5 milióna ľudí.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM