Webnoviny - Svet

Euro na svojej ceste nahor likviduje ďalšie stop príkazy

WEBNOVINY.SK

Andrew RobinsonFoto: Saxo BankBRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – Euro sa v stredu ocitlo znovu na svojich včerajších maximách. Aj keď podľa Andrewa Robinsona, Senior Forex Market Analyst, Saxo Bank, po stretnutí ministrov financií EÚ nebolo oznámené navýšenie európskeho krízového fondu, úvahy o tom, že aspoň diskusie o väčšej flexibilite záchranného fondu vedú správnym smerom, stačili na to, aby sa euro vydalo nahor.

Rastu eura pomohli aj informácie o tom, že Portugalsko budúci týždeň zrejme vynechá aukciu dlhopisov, pretože má v súčasnosti dostatok hotovosti a oznámenie Ruska, že zvažuje podporu európskeho záchranného fondu EFSF. Všetko však nešlo tak hladko, pretože holandský minister financií odmietol myšlienku navýšenia záchranného fondu a ECB sa vyjadrila, že očakáva, že tento rok záťažovými testami neprejde viac bánk ako v roku 2010.

Januárový index podnikateľskej nálady NY Fedu sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zlepšil, ale očakávania napriek tomu nesplnil. Pri detailnom pohľade sa ukazujú relatívne povzbudzujúce dáta, a to najmä v kategórii nových objednávok, pričom indexy týkajúce sa zamestnanosti a výhľadu si tiež polepšili. Týždenný index spotrebiteľskej dôvery ABC sa z –40 zhoršil na –43, čím anuloval niektoré pozitíva z minulého týždňa. Kanada zachovala sadzby na nezmenenej úrovni 1%. BOC uviedla, že globálna ekonomika expanduje rýchlejšie, než sa predtým predpokladalo, čo umožnilo mierne zvýšenie prognózy rastu zo strany centrálnej banky – konkrétne 2,4% na rok 2011 a 2,8% na rok 2012.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM