Webnoviny - Svet

Euro voči doláru oslabilo na štvorročné minimum

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto : SITA/AP LONDÝN 17. mája (WEBNOVINY) – Euro v pondelok oslabilo na štvorročné minimum pre obavy zo zadlženosti európskych krajín a v dôsledku strachu, že úsporné opatrenia poškodia hospodársky rast eurozóny. Na obchodovacej platforme EBS spoločná európska mena klesla až na úroveň 1,2234 USD/EUR, čo je najnižšia úroveň od apríla 2006. Do 9:20 GMT euro posilnilo na úroveň 1,2310 USD/EUR, ale oproti predchádzajúcemu dňu bolo stále slabšie o približne 0,4 %.

„Fiškálne a ekonomické obavy budú pravdepodobne v dohľadnej dobe euro zaťažovať,“ povedal Stuart Bennett, analytik Credit Agricole CIB. Obchodníci sa obávajú, že úsporné opatrenia, ktoré ohlásili Grécko, Španielsko a Portugalsko z krátkodobého hľadiska poškodia ekonomický rast a donútia Európsku centrálnu banku, aby zo strednodobého hľadiska ponechala úrokové sadzby na nízkej úrovni.

Voči japonskému jenu oproti predchádzajúcemu dňu euro oslabilo o 0,7 % na úroveň 113,80 JPY/EUR, pričom počas ázijského obchodovania bolo až na úrovni 112,47 JPY/EUR. Britská libra voči doláru oslabila o 0,6 % na 1,4450 USD/GBP, ale predtým klesla na najnižšiu úroveň od marca 2009, a to na 1,4249 USD/GBP. Libru poškodili údaje o tom, že rast cien britských nehnuteľností za posledný rok sa pravdepodobne spomaľuje.

SITA, Reuters

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM