Webnoviny - Svet

Europoslanci chcú motivovať ľudí k júnovým eurovoľbám

WEBNOVINY.SK

<html xmlns=„http:/­/www1.webnovi­ny.sk/Newsml/xhtml­.xsd“> <head>
<title/> </head> <body> BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) – Väčšina Slovákov voliť v júnových eurovoľbách zrejme nepríde, slovenskí europoslanci ich preto chcú motivovať, aby rozhodnutie zmenili a k volebným urnám prišli. Vyplýva to z ich vyjadrení, ktoré dnes uviedli na konferencii o eurovoľbách v Bratislave. Europoslanci by nechceli, aby sa v kampani propagovali len politické strany, chcú presviedčať, že Európska únia (EÚ) je dôležitá pre ľudí.

Slováci volili prvýkrát poslancov europarlamentu v roku 2004. Zúčastnilo sa na nich 16,96 percenta slovenských voličov, účasť bola najnižšia spomedzi štátov Európskej únie. Napriek nízkej účasti, ktorá podľa rečníkov na konferencii vo voľbách opäť hrozí, Slováci prisudzujú paradoxne Európskemu parlamentu (EP) pomerne veľký význam. Podľa jesenného Eurobarometra mu dôveruje až 70 percent slovenských občanov. Dôležitú rolu hrá pre 91 percent ľudí na Slovensku, čo je najviac v celej únii.

„Obávam sa, že lepší výsledok nezažijeme,“ povedal analytik Centra pre európsku politiku Peter Zsapka. Slováci podľa neho necítia, že im únia patrí. „V našich mysliach je to niečo vzdialené, Slováci vedia veľmi málo, že v mnohých veciach za nich rozhoduje Brusel, nie Bratislava,“ dodal. Podľa europoslankyne Anny Záborskej sa voliči o tom, či pôjdu voliť, rozhodujú oveľa skôr ako tesne pred voľbami. Je presvedčená, že tento rok bude účasť vyššia. „Slováci nemajú radi, keď sa o nich hovorí zle,“ vysvetlila.

Europoslanec Vladimír Maňka potvrdil, že Slováci až tak blízkosť slovenských europoslancov necítia. Slovenské médiá si veľmi ich prácu nevšímajú, uviedol. Venujú sa skôr domácim témam, ktoré zaujímajú viac, vyhlásil. Záborská pripomenula, čo hrá najdôležitejšiu úlohu, keď idú voliť ženy. Hodnotia to, ako sa kandidáti vyznajú v európskych otázkach, rozhodujú sa podľa toho, či politika poznajú „ľudsky“, uviedla. Pohlavie podľa nej dôležitú úlohu nehrá. „Ženy by sa mali viac angažovať v straníckej politike,“ uviedla.

Generálny tajomník Paneurópskeho hnutia Rakúska Rainhard Kloucek pripomenul, že Slováci majú právo ovplyvňovať rozhodnutia európskej politiky. „Musíme hovoriť, ako si predstavujeme budúcnosť únie, očakávame od kandidátov dôstojnosť a to, aby nezabúdali na kresťanské hodnoty,“ uviedol. Eurokampaň, ktorá sa začala vo viacerých štátoch únie, by podľa neho mala byť zameraná na zvýšenie povedomia ľudí o fungovaní a činnosti europarlamentu. „Je potrebné diskutovať tieto otázky každodenne, nielen pred voľbami,“ dodal.

Slováci si tento rok budú vyberať o jedného európskeho poslanca menej, po vstupe Rumunska a Bulharska do únie im bude v novom 736-člennom parlamente patriť 13 kresiel. Pred piatimi rokmi si po tri kreslá rozdelili SDKÚ-DS, ĽS-HZDS, Smer-SD a KDH, dvoch poslancov má SMK. Ústredná volebná komisia zaregistrovala pre voľby do EP, ktoré budú na Slovensku 6. júna, 17 politických strán a hnutí.

Konferencia Eurovoľby na Slovensku, ktorá pokračuje vystúpením slovenského eurokomisára Jána Figeľa a ďalších rečníkov, vyvrcholí v sobotu. Organizuje ju Zastúpenie Európskej komisie v SR, Informačná kancelária EP v SR spolu s Paneurópskou úniou na Slovensku. Na stretnutí sú prítomní slovenskí europoslanci, poslanci slovenského parlamentu, zástupcovia Európskej komisie, nezávislí experti z mimovládnych organizácií a ďalší odborníci.

SITA</body> </html>

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie