Webnoviny - Svet

Európska komisia víta návrh na spoločnú vládu eurozóny

WEBNOVINY.SK

BRUSEL 17. augusta (WEBNOVINY) – Európska komisia v utorok privítala francúzsko-nemeckú iniciatívu na prehĺbenie integrácie v eurozóne. Lídri oboch krajín v snahe upokojiť obavy z rozšírenia dlhovej krízy predložili ambiciózny plán, ktorý počíta s uzákonením limitov pre výšku verejných dlhov a pravidelnými summitmi eurozóny. "Návrhy, ktoré predložil prezident (Nicolas) Sarkozy a kancelárka Angela Merkelová znamenajú vítaný krok v našom spoločnom úsilí o posilnenie riadenia v eurozóne,“ uviedli v spoločnom vyhlásení prezident EK José Manuel Barroso a eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

Vo vyhlásení zároveň zdôraznili, že "výzva na uzákonenie princípu dlhovej brzdy v národných ústavách predstavuje ďalší silný politický záväzok na podporu dlhodobej udržateľnosti verejných financií.“ K navrhovanej dani z finančných transakcií EK konštatovala, že takýto nástroj považuje za kľúčový, pokiaľ sa má zabezpečiť spravodlivejší príspevok finančného sektora do verejných rozpočtov.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová navrhli v utorok vytvorenie spoločnej vlády eurozóny, ktorá jej má pomôcť dostať sa zo súčasnej ekonomickej krízy. Na čele nového orgánu by mal podľa nich stáť súčasný prezident Európskej rady Herman Van Rompuy. Ekonomická vláda by sa skladala zo šéfov vlád a štátov eurozóny. Summity by sa konali dvakrát ročne. Lídri ďalej oznámili, že budúci mesiac vyzvú svojich partnerov z Európskej únie, aby zaviedli daň z finančných transakcií.

Nemecká kancelárka tiež uviedla, že myšlienka vydávania európskych dlhopisov, takzvaných eurobondov, nie je „pre dnešok“ riešením. Sarkozy doplnil, že takýto nástroj by „vážne ohrozil“ silnejšie ekonomiky eurozóny a bol by možný až na „konci integračného procesu“.

Merkelová a Sarkozy tiež vyzvali 17 štátov spoločnej európskej meny, aby do polovice roku 2012 prijali zákony zabezpečujúce dosiahnutie vyrovnaných rozpočtov. Francúzsky prezident spresnil, že pokiaľ má byť návrh účinný, musí byť záväzný pre všetkých 17 členských štátov. "Vďaka euru sme dosiahli veľký hospodársky pokrok. Euro ale nie je iba právo, je to súbor pravidiel, povinnosť, disciplína … Znamená to, že pokiaľ má pravidlo (o dlhových limitoch) prijať 17 (štátov eurozóny), nebude to dobrovoľné, ale povinné,“ zdôraznil Sarkozy.

Viac o problémoch v eurozóne sa dočítate v:

Sarkozy a Merkelová chcú spoločnú vládu eurozóny

Únia minulý týždeň kúpila dlhopisy za miliardy eur

Ekonómovia odporúčajú poslať peniaze do Portugalska

Taliansko uťahuje opasky solidárnou daňou

Špekulatívne predaje akcií zakázali štyri krajiny únie

Európski lídri posúvajú Grécko do riadeného bankrotu

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM