Webnoviny - Svet

Európske burzy zásah ECB neupokojil, indexy strmo padajú

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 8. august (WEBNOVINY) – Zástupcovia Nemecka a Francúzska pripomenuli, že európsky záchranný fond EFSF prevezme zodpovednosť za odkúpenie dlhopisov hneď, ako to bude možné. Táto informácia na čas upokojila investorov a vytiahla indexy do zisku. Optimizmus však rýchlo vyprchal a okolo obeda sa hlavné európske indexy nachádzali v citeľných stratách. Informoval o tom portál Akcie.sk.

Paneurópske Euro STOXX 500 a FTSEurofirst 300 strácali takmer dve percentá, frankfurtský DAX 2,30, londýnsky FTSE 1,50 a parížsky CAC 1,90 percenta. Milánska i madridská burza sa po vyhlásení ECB dostali do solídnych ziskov, keď si okolo deviatej hodiny držali zhruba päť percentný zisk. Okolo obeda však už boli obe na úrovni nuly a mierili smerom dolu.

Z frankfurtského indexu DAX si držali skromné zisky do pol percenta len tri spoločnosti. Na čele poklesov stojí najväčší európsky výrobca čipov Infineon so stratou vyše 6,5 percenta. Automobilky BMW, MAN i Daimler strácajú vyše päť percent.

Nedarí sa ani oceliarni Arcelor Mittal (-5,4 percenta) či holandskej bankovej skupine ING (-4,3 percenta).

Ako-tak sa držia najmä španielske a talianske firmy, prírastok akcií Banco Bilbao je tesne pod päťpercentnou hranicou, Enel, Telefónica i Banco Santander si držia zhruba tri percentá. Tým však výpočet rastúcich emisií takmer končí.

Zo 100-členného londýnskeho indexu FTSE bolo na obed nad nulou sotva 10 emisií. Medzi šťastnejšími sú najmä investori vlastniaci akcie bánk a poisťovní. Straty takmer všetkých ťažobných gigantov prekračovali päť percent.

Viac o kríze na svetových trhoch sa dočítate v:

Čína varuje Spojené štáty, trhy v Ázii padajú

ECB začne skupovať dlhopisy Španielska a Talianska

Burzy vo svete zasiahla panika z novej krízy

Španielsko predalo dlhopisy, výnosy z nich prudko vzrástli

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM