Webnoviny - Svet

Euroúradníci chcú platy riešiť na európskom súde

WEBNOVINY.SK

BRUSEL 23. decembra (WEBNOVINY) – Spor medzi členskými krajinami a zamestnancami Európskej únie, ktorí požadujú sľúbené zvýšenie platov o 3,7 percenta, sa zrejme dostane až na Európsky súdny dvor. Čaká sa už len na rozhodnutie Európskej komisie (EK) pod vedením jej predsedu Josého Manuela Barrosa, uviedol v stredu hovorca EK Amadeu Altafaj.

Lídri krajín EÚ však na nedávnom summite odmietli požiadavku eurozamestnancov v čase, kedy celý svet bojuje s dopadmi ekonomickej krízy. Predstavitelia krajín im tak namiesto 3,7 percenta navrhli navýšenie miezd o polovicu, teda o 1,85 percenta. Zamestnanci sa však s týmto návrhom odmietajú stotožniť a svoje požiadavky chcú obhájiť na súde. Argumentujú totiž, že systém zvyšovanie platov funguje podľa overeného a dlhoročného mechanizmu, bez ohľadu na finančné problémy v rámci únie.

Zamestnanci požadujú navýšenie platov o 3,7 percenta tak, ako sa na tom ich odborári dávno dohodli. Kritici však oponujú, že dohoda vznikla ešte pred prepuknutím hospodárskej krízy a zvýšenie platov v čase, keď dochádza vo viacerých odvetviach dokonca k znižovaniu miezd, by bolo nemorálne. Takmer 50 tisíc pracovníkov v rámci štruktúr EÚ plánuje vyvárať od začiatku roka 2010 tlak na členské krajiny štrajkami.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM