Webnoviny - Svet

Eurozóna aj únia budú rásť rýchlejšie

WEBNOVINY.SK

Európska komisia Foto: lupa.cz BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Hospodársky rast eurozóny by mal byť takmer dvojnásobný oproti pôvodným odhadom Bruselu. Aktuálna strednodobá prognóza Európskej komisie, ktorá bola zverejnená v pondelok, totiž spoločenstvu 16-tich krajín platiacich eurom predpovedá na tento rok reálny rast hospodárstva o 1,7 %, kým v jarnej prognóze sa očakávalo iba 0,9 %. Podobne by sa mala lepšie vyvíjať aj ekonomika Európskej únie ako celku. Komisia navýšila svoj jarný odhad tohtoročného rastu únie o 0,8 percentu­álneho bodu na 1,8 %.

Podľa komisie lepšie vyhliadky na tento rok vychádzajú predovšetkým z lepšieho ako očakávaného vývoja v prvom polroku, ktorého zotrvačnosť by sa mala preniesť aj do posledných dvoch štvrťrokov 2010. „Tento súhrnný obraz sa zakladá na aktualizovaných prognózach pre Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Poľsko, Španielsko a Spojené kráľovstvo, ktoré spolu tvoria asi 80 % hrubého domáceho produktu Európskej únie,“ konštatuje sa v správe komisie s tým, že čo sa týka vývoja v jednotlivých štátov je vývoj naďalej nerovnomerný. Najvýkonnejšie sú hospodárstva Nemecka a Poľska. „Do tejto nerovnomernosti sa premietajú rozdiely vo výrobných štruktúrach, rozsah potrebného prispôsobenia a prebiehajúceho vyvažovania v rámci Európskej únie a eurozóny,“ uvádza sa v správe.

Komisia zároveň uvádza, že oživenie sa, zdá sa, rozširuje do viacerých sektorov a komponentov dopytu. „Obzvlášť príspevok súkromných investorov a spotreby k nárastu hrubého domáceho produktu v druhom štvrťroku 2010 presiahol súhrn príspevku inventárov a čistého vývozu. Toto vyvažovanie je povzbudzujúce najmä vzhľadom na to, že slabšie vonkajšie prostredie v druhej časti roka bude zrejme mať na rast vývozu Európskej únie tlmiaci účinok,“ uvádza sa v správe. Na druhej strane však finančné trhy zatiaľ zostávajú krehké, pretože sa podľa komisie len sčasti spamätali z napätia, ktoré prežívali vlani v máji.

Riziká prognózy sú pritom podľa komisie vyvážené. Pozitívom je, že vyvažujúci trend hrubého domáceho produktu v prospech domáceho dopytu a prenesenie nárastu aktivity v Nemecku na iné členské štáty môže nadobudnúť väčšie rozmery, než sa doteraz predpokladalo. Nevýhodou podľa komisie je, že sa nedá vylúčiť miernejší vonkajší dopyt, než sa očakávalo a ďalšie napätia na finančných trhoch, pričom konsolidácia verejných financií by mohla ovplyvniť domáci dopyt v príslušných krajinách vo väčšej miere, než sa predpokladalo.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM