Webnoviny - Svet

Eurozóna vyplatenie pomoci Grécku neodložila, tvrdí Rehn

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APVIEDEŇ/ ATÉNY 17. novembra (WEBNOVINY) – Rozhodnúť o uvoľnení tretej časti úveru pre Grécko by sa malo v decembri za účasti 14 členských krajín eurozóny, ktoré sa na úvere podieľajú. Samotné vyplatenie úveru však bolo vždy naplánované na január budúceho roka. V stredu to vyhlásil európsky komisár pre ekonomické a menové záležitosti Olli Rehn. „Rozhodnutie v decembri, uvoľnenie tranže v januári, takže žiadne omeškanie neexistuje,“ povedal Rehn, ktorý poprel vyhlásenie rakúskeho ministra financií Josepha Pröella.

Eurozóna odložila vyplatenie ďalšej časti úveru pre Grécko

Rakúsky minister financií Joseph Pröell v utorok povedal, že vyplatenie ďalšej časti úveru pre Grécko sa odkladá na január, pretože krajina nedostatočne plní podmienky v rámci záchranného programu. Grécko malo pôvodne dostať tranžu v decembri tohto roka. Pröellov hovorca v stredu potvrdil, že odloženie platby úveru sa týka celej eurozóny a nie iba Rakúska.

Grécke ministerstvo financií v stredu informovalo, že omeškanie úveru nie je dôvodom na obavy. „Čo sa týka času, kedy bude časť úveru uvoľnená, vôbec sa neobávame,“ uviedlo ministerstvo vo svojom stanovisku. „Už dlho predtým sme sa na tom dohodli s Európskou komisiou a vôbec nebudeme mať kvôli tomu problém s hotovosťou,“ uvádza ministerstvo.

Grécko sa dohodlo s EÚ a Medzinárodným menovým fondom (MMF) na úverovom programe v celkovej sume 110 mld. eur výmenou za drastické úsporné opatrenia. Grécko malo v decembri získať časť úveru v sume 9 mld. eur, z toho 2,5 mld. eur od MMF. Grécko očakáva, že úver od MMF dostane načas.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM