Aktualizované Krimi

Expolicajt Vorobjov z kauzy Očistec ide za mreže: Priznal sa, toto je jeho trest

Priznal sa k nezákonným lustráciám desiatok novinárov aj politikov, lustroval aj Jána Kuciaka. Priznal sa aj k práci pre organizovanú skupinu z kauzy Očistec na čele s Gašparom a Bödörom.

Ilustračný obrázok k článku Expolicajt Vorobjov z kauzy Očistec ide za mreže: Priznal sa, toto je jeho trest
Zdroj: www.pixabay.com

Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, odsúdil v pondelok expolicajta Pavla Vorobjova z kauzy Očistec na dvojročný trest odňatia slobody vo väzení s minimálnym stupňom stráženia a trest prepadnutia majetku. ŠTS schvaľoval dohodu o vine a treste, rozsudok je tak právoplatný.

Priznal vinu

Vorobjov priznal vinu, čo bolo predpokladom na schválenie dohody o vine a treste, ako aj vzdanie sa práva na verejný proces a možnosti podať odvolanie.

Obvinený bol celkovo z deviatich skutkov – činnosti pre zločineckú skupinu a s tým spojených trestných činov prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Jeho meno sa spája s tzv. lustráciami novinárov.

Priznal sa k nezákonným lustráciám desiatok novinárov aj politikov, lustroval aj Jána Kuciaka. Priznal sa aj k práci pre organizovanú skupinu z kauzy Očistec na čele s Gašparom a Bödörom.

V minulosti pôsobil ako šéf finančnej spravodajskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry.

Ako reagoval samosudca ŠTS na verejnom zasadnutí a následne aj prokurátor, k mimoriadnemu zníženiu trestu u neho došlo aj vďaka jeho aktívnej spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní, ktorým pomáha objasňovať trestnú činnosť bývalých policajtov v kauze Očistec, svedčí, polroka si odsedel vo väzbe a teraz pôjde do výkonu trestu a bude opäť odlúčený od rodiny. Reálne má zaistený majetok – rodinný dom a záhradný domček.

„Tieto viaceré okolnosti zavážili pri dohode. Trest považujem za primeraný. Dostal aj zákaz činnosti vykonávať funkciu vo verejnej moci na obdobie siedmich rokov. Súd sa s tým stotožnil a dohodu s obvineným v podstate schválil bez nejakých zásadných zmien,“ konštatoval Michal Šúrek, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM