Webnoviny - Svet

Exprezident Zelaya odcestoval do exilu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP

SANTO DOMINGO 28. januára (WEBNOVINY) – Zvrhnutý honduraský prezident Manuel Zelaya pricestoval v stredu do Dominikánskej republiky, kde bude žiť v exile. Z Hondurasu odletel vo vládnom lietadle dominikánskeho prezidenta Leonela Fernandeza, ktorý sa zúčastnil na slávnostnej prísahe nového honduraského prezidenta Porfiria Loba. Exprezident opustil vlasť spolu s manželkou, dvoma synmi a politickým poradcom. Zelaya sa od septembra ukrýval na brazílskom veľvyslanectve v Tegucigalpe v snahe znovu získať moc, no Lobo mu umožnil opustiť krajinu bez strachu, že by ho zatkli.

Politická kríza v Hondurase sa v stredu skončila po tom, ako sa Lobo oficiálne ujal najvyššieho štátneho úradu. Nepokoje sa začali v júni minulého roku po tom, ako z krajiny armáda vyhostila Zelayu a moci sa dočasne ujal predseda parlamentu Roberto Micheletti. Konzervatívneho kandidáta Loba vyhlásili v decembri za víťaza kontroverzných novembrových volieb, ktoré usporiadal násilne nastolený Michelettiho režim. Lobo sľúbil vytvorenie vlády národnej jednoty, ktorá vyvedie krajinu z politickej krízy.

Zelayu uniesli koncom júna príslušníci honduraskej armády do Kostariky. Dôvodom bola jeho snaha o zmenu ústavy, aby sa mohol uchádzať o ďalšie volebné obdobie. Niekoľko hodín nato zvolil honduraský parlament jednohlasne za nového prezidenta svojho dovtedajšieho predsedu Michelettiho. Zelaya sa potom niekoľkokrát pokúsil o návrat do vlasti, ale nová vláda mu v tom vždy zabránila. Nakoniec sa mu koncom septembra podarilo tajne sa do krajiny vrátiť a dlho sa ukrýval v budove brazílskeho veľvyslanectva v hlavnom meste Tegucigalpa.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM