Krimi

Exšéfa Markízy Pavla Ruska OSLOBODILI v kauze prípravy vraždy Klaus-Volzovej

Exšéfa TV Markíza a bývalého ministra hospodárstva Pavla Ruska oslobodili spod obžaloby v kauze prípravy vraždy jeho bývalej spoločníčky v televízii Sylvie Klaus-Volzovej.

Ilustračný obrázok k článku Exšéfa Markízy Pavla Ruska OSLOBODILI v kauze prípravy vraždy Klaus-Volzovej
Zdroj: TASR/Ondrej Hercegh

Senát Mestského súdu Bratislava I oslobodil aj trojicu spoluobžalovaných. Rozhodnutie nie je právoplatné. Proti štvrtkovému verdiktu sa môžu procesné strany odvolať.

Motívom bola Markíza

„Nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý boli obžalovaní stíhaní,“ uviedol predseda senátu Pavol Juhás. Okrem iného podľa súdu nebolo preukázané, že by sýkorovci sledovali poškodenú s cieľom jej únosu a následného odovzdania zločineckej skupine černákovcov.

Okrem Pavla Ruska čelia obžalobe aj bos skupiny sýkorovcov Róbert L., prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan. Pavol Rusko si mal podľa obžaloby objednať vraždu u Černáka na jeseň 1997. Ten mal do nej zaangažovať bratislavskú skupinu sýkorovcov. Motívom Pavla Ruska na objednávku vraždy mal byť podľa obžaloby majetkový prospech a ovládnutie televízie.

Proces sa za prísnych bezpečnostných opatrení v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave začal v máji 2019. Černák a Kaštan sa na prvom pojednávaní priznali k trestnej činnosti, Kýbel a Pavol Rusko vinu popreli.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek podal proti štvrtkovému rozsudku odvolanie. Rozhodovať bude krajský súd.

Manipulovanie Černáka?

„Stala sa veľmi neštandardná situácia, lebo dvaja zo štyroch obžalovaných spravili vyhlásenie (o vine, pozn. TASR), čím deklarovali, že sa priznávajú ku skutku, ktorý sa im kladie za vinu. Toto sudca neprijal,“ zdôraznil prokurátor. Obžaloba bola podľa neho podaná dôvodne.

Advokát Marek Para, ktorý obhajuje Pavla Ruska a Róberta L., povedal, že oslobodenie bolo nevyhnutným dôsledkom vykonaného dokazovania. Tvrdí, že Černák s Kaštanom koordinovali svoje výpovede s cieľom získania benefitov.

„Černák evidentne manipuloval s týmto konaním,“ podotkol Para. Prokurátor koordináciu výpovedí odmieta.

Spomedzi štyroch obžalovaných bol na štvrtkovom hlavnom pojednávaní prítomný len Pavol Rusko, ktorý sa vzdal práva na podanie odvolania.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM