Aktualizované Hokej

Hokejisti HKM Zvolen sa stali prvými finalistami Kaufland play off Tipos extraligy. V piatom semifinálovom dueli zvíťazili na domácom ľade nad HK Slovan Bratislava 2:1 po predĺžení.

Ilustračný obrázok k článku Extraliga spoznala meno prvého finalistu: Zvolen vyradil Slovan už v piatom zápase
7
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Do zvolenskej zostavy sa vrátil kapitán Puliš, hosťom chýbal Petráš, ktorého rieši disciplinárna komisia. Prvá tretina patrila domácemu tímu, vytvoril si niekoľko vyložených šancí, ale nedokázal pokoriť Gudlevskisa v bránke. V úvode na ňom pohoreli z dvoch metrov Viedenský a Kelemen, potom zblízka Bondra, z dorážky Mikúš a individuálne sa nepresadil ani Kolenič.

Hokejisti spod Pustého hradu nevyužili ani vyše minútovú presilovku o dvoch hráčov, keď na trestnej lavici sedeli skúsení bratislavskí hokejisti Sersen s Meszárošom. Za Slovan sa pokúšal skórovať z medzikružia v pätnástej minúte Zigo, ale za Rahmom miesto puku skončila Tibenského hokejka a vzápätí ‚belasí‘ nevyužili početnú výhodu. Naopak v oslabení mohol skórovať Kelemen. Pred prestávkou sa ešte do dvoch gólových možností dostal Bondra, dvakrát zakončoval, no proti bola aj ľavá žŕdka.

Na začiatku stredného dejstva mali Zvolenčania obrovskú možnosť ísť do vedenia.

Nepotrestali tri vylúčenia Slovana, dokonca hrali bez sekundy dve minúty v piatich proti trom, ale okrem Kelemenovej šance z medzikružia nemal Gudlevskis náročnú prácu. Pri vyrovnanom pomere síl na ľade mohol chybu Rahma potrestať Rapáč, puk tesne minul bránku. V 31. minúte sa v početnej výhode Slovana nepresadil voľný Urbánek z kruhu, na opačnej strane stroskotali na gólmanovi hostí už v plnom počte Bondra, McPherson a Viedenský. Skóre sa napokon menilo počas presilovky bratislavského tímu. O'Donnell síce dve príležitosti nevyužil, avšak Gašpar sa parádne trafil z kruhu. Stav 0:1 trval len niečo cez minútu, pretože Meliško vystrelil od modrej a Stupka puk tečoval s prispením Maiera za prekvapeného lotyšského brankára. Na prestávku teda išli oba tímy za nerozhodného stavu 1:1.

Viac správ zo športu

Domáci v tretej tretine už hrali bez zraneného Zuzina. Mali prevahu, no nedokázali ju pretaviť do vedúceho gólu. Na Gudlevskisa najprv nevyzreli McPherson a Stupka. Úspešná nebola ani presilovka a v nej šance McPhersona a Viedenského. Tlak Zvolena pokračoval aj v nasledujúcich minútach, no puk medzi žrde nedokázali dostať postupne Nuutinen, Tibenský, Mikúš a Stupka. Slovan ožil až v závere, Rahma skúšal pokoriť najmä Ranford a pár sekúnd pred koncom riadneho hracieho času i Harris, ale vylámali si ‚zuby‘. Pod Pustým hradom sa teda predlžovalo a hneď v úvode extra času hostia nevyužili presilovku. Po nej sa domácemu tímu ponúklo prečíslenie so zakončením Bondru, Gudlevskis bol proti. Rozuzlenie mohli privodiť bratislavskí útočníci Bortňák a Zigo, nepresadili sa v stopercentných príležitostiach, vychytal ich švédsky gólman v drese HKM. Rozhodnutie privodil po chybe v defenzíve ‚belasých‘ v 68. minúte Nuutinen. Mal veľa priestoru pred bránkou, neukvapil sa a pohodlne zakončoval. Zvolen tak dostal do finále.

HKM Zvolen – HC Slovan Bratislava 2:1 pp (0:0, 1:1, 0:0 – 1:0)

Góly: 39. Stupka (Meliško, Puliš), 68. Nuutinen (Puliš) – 38. Gašpar (Meszároš, O'Donnell). Rozhodovali: M. Korba, Snášel ml. – Stanzel, Šoltés, vylúčení na 2 min: 5:8, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, zmeny: 44. Jedlička za Zuzina (Zvolen), bez divákov.

Zostavy:

Zvolen: Rahm – Kotvan, Betker, Meliško, Ivan, Kubka, Hraško – Kelemen, J. Mikúš, R. Bondra – Nuutinen, Puliš, McPherson – Stupka, Viedenský, Zuzin (44. Jedlička) – Kolenič, Tibenský, Marcinek

Slovan: Gudlevskis – Ališauskas, Sersen, Maier, Brodzinski, Štajnoch, Meszároš, J. Valach – Ranford, Zigo, Šišovský – B. Rapáč, Bortňák, T. Matoušek – Gašpar, Harris, O'Donnell – Lukošík, Urbánek, Kundrík

Peter Oremus, tréner Zvolena: „V semifinále nastúpili proti sebe dve vynikajúce mužstvá, ktoré pripravili pre divákov parádne zápasy. Veľmi ma teší, že sme vyradili taký silný tím ako Slovan. Pri hre 5:5 sme im toho veľa nedovolili a predĺženie sme aj vďaka výborným zákrokom brankára Rahma zvládli lepšie.“

Róbert Döme, tréner Slovana: „Zvolen ukázal kvalitu a blahoželám mu k postupu do finále. Chlapci bojovali až do konca, no nestačilo to. Séria bola s výnimkou prvého zápasu v Bratislave vyrovnaná.“