Ilustračný obrázok k článku Extrémne búrky na hranici s Českom: Hlásia obrovské škody po mohutnom TORNÁDE!
Zdroj: imeteo.sk/Michal Hluchý

Extrémne búrky na hranici s Českom: Hlásia obrovské škody po mohutnom TORNÁDE!

V Hodoníne a v Moravskej Novej Vsi sa vyskytlo mohutné tornádo, ktoré napáchalo aj veľké škody. Čitatelia porovnávajú škody v oblasti s výbuchom bomby.

Aktualizované Zo zahraničia
Aktualizované Zo zahraničia

Extrémne búrky na hranici s Českom: Hlásia obrovské škody po mohutnom TORNÁDE!

V Hodoníne a v Moravskej Novej Vsi sa vyskytlo mohutné tornádo, ktoré napáchalo aj veľké škody. Čitatelia porovnávajú škody v oblasti s výbuchom bomby.

Ilustračný obrázok k článku Extrémne búrky na hranici s Českom: Hlásia obrovské škody po mohutnom TORNÁDE!
Zdroj: imeteo.sk/Michal Hluchý

Česko-slovenské pohraničie zasiahli extrémne búrky. Prehnala sa dnes okolo 19.40 hod. oblasťou Hodonínu, ktorý sa nachádza na hranicami so Slovenskom. Informuje o tom portál imeteo.sk.

Aktualizované 23:15 Hovorkyňa juhomoravskej záchrannej služby Hedvika Kropáčková oznámila, že v súvislosti s búrkami „sú aj obete na životoch“. Presný počet však záchranári nepoznajú. Ľudia podľa Kropáčkovej zostali zavalení pod zrútenými domami a záchranári sa na mnohé miesta ešte nedostali. Viac sa dočítate TU.

Intenzívna búrka sa presúva ponad okraj severného Záhoria a presunúť sa môže ďalej do Trenčianskeho kraja.

Výstrahy pre Slovensko

Aktualizované 21:06 Búrky sa očakávajú aj počas noci a na Slovensku by sa mali vyskytnúť najmä na krajnom západe, severozápade a severe Slovenska.

Niekoľko superciel sa aktuálne vyskytuje v tesnej blízkosti slovenského územia v okolí okresu Skalica. Tá najjužnejšia z nich už zasiahne aj územie SR. Na sociálnej sieti na to upozornil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

„S veľkou pravdepodobnosťou supercela prinesie prívalový dážď, krúpy a silný nárazový vietor,“ spresnil SHMÚ.

SHMÚ na noc zo štvrtka na piatok (25. 6.) vydal výstrahy druhého stupňa pred búrkami. Varovanie platí pre Bratislavský, Trenčiansky, Trnavský a Žilinský kraj.

Výstrahu prvého stupňa pred búrkami vydal SHMÚ pre Banskobystrický, Košický, Nitriansky a Prešovský kraj. Výstraha platí do piatkových skorých ranných hodín.

„Výrazná supercelárna búrka, ktorá prinášala výrazné krúpy, priniesla mohutné tornádo. Tornádo sa prehnalo Hodonínom a okolím a čitatelia hlásili na Facebooku aj veľké škody,“ konkretizuje ďalej server.

Porovnanie s bombou

Tornádo spôsobilo obrovské škody najmä na domoch. Z oblasti Moravskej Novej Vsi hlásia strhnuté strechy a rozbité okná. Čitatelia porovnávajú škody v oblasti s výbuchom bomby.

Článok pokračuje pod videom!

Zdroj: Facebook.com/Lucka Přikrylová

Ponúkame aj ďalšie aktuality zo Slovenska:

„Tornádo vzniklo pri supercelárnej búrke. Supercela je jednobunková konvektívna búrka, ktorá je narozdiel od iných búrok príznačná dlhotrvajúcim výstupným prúdom,“ píše ďalej imeteo.sk.

Krúpy aj tornáda

Ako ďalej server uviedol, časť búrky rotuje okolo svojej vertikálnej osi v oblasti silného vzostupného prúdu. Dosahuje priemer zvyčajne v jednotkách km a práve v supercelách dochádza k silným intenzívnym prejavom ako sú krúpy a ojedinele aj tornáda.

Keďže sa cez české územie prehnali búrky už počas noci zo stredy na štvrtok a na mnohých miestach boli sprevádzané aj značnými úhrnmi zrážok, očakávajú meteorológovia aj ďalšie vzostupy hladín menších vodných tokov.

Až na druhý povodňový stupeň sa môžu dostať toky v Prahe i častiach Stredočeského, Plzenského a Juhočeského kraja. Na prvý stupeň povodňovej aktivity môžu toky stúpnuť všade s výnimkou Karlovarského a častí Libereckého a Úsťanského kraja. Varovanie pred povodňami platí až do piatkového večera.

Tornádo aj v Poľsku

Dnes okolo 16:30 sa vyskytlo tornádo aj u ďalšieho nášho suseda, v okolí poľského mesta Nový Sacz. Tornádo bolo zaznamenané pri výraznej supercelárnej búrke, ktorá okrem iného priniesla aj extrémne krúpy. Tie miestami dosiahli až 8 centimetrov.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Spravodajský server Novinky.cz informoval, že v juhomoravskom okrese spomínaný jav zrovnal so zemou pol obce Hrušky.

Zrovnaná so zemou

V oblasti Hodonína sa počas silných búrok sprevádzaných krupobitím objavil silný veterný vír, ktorý na viacerých miestach spôsobil rozsiahle škody.

Podľa zástupcu starostu dediny Hrušky Mareka Babisza je zrovnaná so zemou asi polovica obce.

Autá vymrštilo

Silný vietor odniesol strechu z miestneho kostola a poškodil viacero áut, ktoré vymrštil na domy. Veľké škody sú hlásené aj z obce Lužice.

Podľa meteorológov išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o tornádo.

Ak sa to potvrdí, išlo by o prvé tornádo v ČR od mája 2018. Z niektorých častí mesta Hodonín hlásili popadané drôty a časť domácností zostala bez elektriny.

Desiatky zranených

V okresoch Hodonín a Břeclav hasiči riešili stovky udalosti a tiesňové linky sú zahltené telefonátmi. Hasiči varovali obyvateľov, aby nevychádzali na ulice. Búrky obmedzili na južnej Morave aj verejnú autobusovú a vlakovú dopravu.

Nemocnica v Hodoníne hlási desiatky zranených.

Všetko majú na svedomí silné búrky, ktoré vo štvrtok večer zasiahli južnú Moravu. Z postihnutých obcí hlásia stovky poškodených domov, informovala televízia ČT24.

Zábery nebezpečného úkazu v ČR nájdete v priloženom vi­deu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Hl. foto: imeteo.sk/Michal Hluchý

Viac správ zo zahraničia:

Zdroj: imeteo.sk/dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín