Webnoviny - Svet

Extrémne horúčavy sú nebezpečné, takto sa dá vyhnúť kolapsu

WEBNOVINY.SK

Zdroj: weheartit.com­BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Extrémne vysoké až tropické teploty týchto dní prinášajú celý rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy.

Úrad verejného zdravotníctva varuje, že za istých podmienok môžu viesť až k prípadným úmrtiam ľudí, ktorí trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom, poruchami termoregulácie a závažnými hormonálnymi ochoreniami.

„Záťaž teplom môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únave a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním,“ dodal hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

V dňoch s extrémne vysokými teplotami sa odporúča dodržiavať pitný režim. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody.

Nevhodné sú však nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu.

„Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú tekutiny prijaté vo forme malinoviek, piva, alkoholu, kávy. Ideálna je obyčajná voda,“ vysvetlil Rovný.

Nápoje by sa mali prijímať pravidelne v menších dávkach. Dôležitá je tiež ich teplota – vhodnejšie sú vlažné nápoje.

Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu. Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe.

Video: Ako prežiť extrémne teploty

Ľahká strava, svetlé oblečenie

Strava má byť v letných mesiacoch „ľahšia“, teda ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, súčasne však musí poskytovať dostatok výživných látok.

Zložením má byť vyvážená a pestrá – dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín, menej jedál a potravín bohatých na tuky a jednoduché sacharidy.

Odev si treba voliť podľa možnosti svetlých farieb a z prírodných materiálov. Má byť ľahký, vzdušný a voľného strihu. Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože neumožňujú odparovanie potu.

„Počas pobytu mimo domova používajte pokrývku hlavy, ktorá chráni pred slnečným úpalom,“ upozornil hlavný hygienik. Na priame slnenie sú vhodné len ranné a neskoré popoludňajšie hodiny.

Počas dňa najmä v tieni

Zdroj: colorfully.euV prípade pobytu pri vodných plochách, kúpaliskách a vo voľnej prírode sa treba od 10:00 do 16:00 zdržiavať na tienistom mieste.

Pri opaľovaní treba používať kvalitné krémy s vysokým ochranným faktorom pred UV žiarením.

Na pracovisku treba mať dostatok pitnej vody a dbať na pitný režim zamestnancov. Vhodný pracovný odev pre zamestnancov je z prírodných materiálov, podľa možnosti jednovrstvový.

Odborníci odporúčajú aj úpravu režimu práce a odpočinku dohodou medzi zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov, najmä pri prácach s nadmernou fyzickou záťažou a pri prácach na vonkajších pracoviskách (napríklad posun začiatku pracovnej zmeny do skorších ranných hodín, zaradenie prestávok v práci).

Zamestnávateľ sa riadi Zákonníkom práce alebo ustanoveniami v Kolektívnej zmluve. Okrem toho je vhodné zabezpečiť možnosť osprchovania chladnou vodou.

Okná a svetlíky treba tieniť žalúziami alebo roletami, pohyb vzduchu zvýšiť ventilátormi. Podľa možností pracoviska treba využívať klimatizáciu.

V domácnosti je potrebné zabrániť insolácii, t.j. prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná alebo svetlíky, tienením, napríklad žalúziami alebo roletami. Taktiež je potrebné zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním.

Pri používaní ventilátorov je tieto potrebné umiestniť a nasmerovať tak, aby nedochádzalo k nežiaducemu priamemu ochladzovaniu povrchu tela.

„Starší a chronicky chorí ľudia, by mali na minimum obmedziť svoje aktivity a z domovov vychádzať, pokiaľ sa dá, len ráno alebo večer,“ uzavrel Rovný.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM