Webnoviny - Svet

F. Castro kritizoval americkú prítomnosť na Haiti

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, AP

HAVANA 24. januára (WEBNOVINY) – Bývalý kubánsky prezident Fidel Castro v nedeľu vyzval Organizáciu Spojených národov, aby prevzala monitorovaciu úlohu na Haiti, a kritizoval americkú vojenskú „okupáciu“ zemetrasením zničenej karibskej krajiny. Castro v článku publikovanom v miestnych novinách uviedol, že ani OSN, ani Washington neposkytli riadne vysvetlenie vojenskej úlohy Spojených štátov amerických v zúfalo chudobnej krajine.

„V Haitskej tragédii bez toho, aby ktokoľvek vedel ako alebo prečo, tisíce (amerických) vojakov a výsadkárov z 82 výsadkovej divízie a ďalších vojenských síl obsadili haitské územie. Čo je ešte horšie, ani OSN, ani (americká) vláda neposkytli vysvetlenie… tohto postupu síl,“ uviedol Castro v článku.

Osemdesiattriročný Castro tiež napísal, že vyhlásenie iných krajín o vyslaní ďalších vojakov na Haiti prispeje k chaosu „a skomplikuje medzinárodnú spoluprácu, ktorá je už sama komplikovanou úlohou“. Podľa lídra je nevyhnutné „tento problém vážne prediskutovať a ponechať Organizácii Spojených národov dohľad, ktorý je jej zákonitou úlohou v tejto delikátnej situácii“.

Venezuelský prezident Hugo Chávez, bolívijský prezident Evo Morales a nikaragujský líder Daniel Ortega taktiež opísali prítomnosť 20 tisíc amerických vojakov na Haiti ako „okupáciu“.

Medzinárodné spoločenstvo odštartovalo po zemetrasení na Haiti masívnu humanitárnu operáciu. Na jej čele stoja Spojené štáty, ktoré do oblasti vyslali lietadlovú loď s 19 helikoptérami, ďalšie vojenské lode a lietadlá ako aj asi 5000 vojakov. Celkovo chce mať Washington na ostrove až 10 tisíc členov armády, ktorí majú pomôcť nastoliť v krajine poriadok a zabrániť rabovaniu.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM