Webnoviny - Svet

FAIR-PLAY: Na prvom stupni vyhrali spor s NKÚ

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Aliancia Fair-play dnes vyhrala na prvom stupni súdny spor s Najvyšším kontrolným úradom (NKÚ). Úrad totiž odmietol Aliancii Fair-play poskytnúť dokumenty týkajúce sa nástenkového tendra, ktoré kontroloval. Krajský súd v Bratislave skonštatoval, že informácie, ktoré sú predmetom kontroly, sú verejne prístupné. Rozhodnutie súdu ešte nie je právoplatné.

Aliancia Fair-play si dlhodobo žiadala podklady k nástenkovému tendru, konkrétne oznámenie o výsledku verejného obstarávania a dokumenty zverejnené na nástenke od ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré jej odmietalo informácie sprístupniť. Preto si organizácia vyžiadala tie isté dokumenty od NKÚ, ktorý v tom čase kontrolu vykonával. Úrad dokumenty odmietol sprístupniť s odôvodnením, že sú predmetom kontroly. „Tento súdny spor je pre nás dôležitým precedensom. Chceli sme zistiť, či je zákonné robiť obštrukcie voči ústavnému právu na informácie. Zdalo sa nám absurdné, aby verejne prístupné dokumenty boli zrazu utajené len preto, že sú podkladom ku kontrole. Takto by niekto mohol dokumenty utajovať len tým, že začne formálne kontroly,“ uviedla Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.

„Súd je názoru, že žiadané informácie nespadajú pod obmedzenia paragrafu 11 odsek 1 písmeno g, keďže sa netýkajú výkonu kontroly, dohľadu alebo dozoru orgánu verejnej moci, t.j. netýkajú sa samotnej kontrolnej činnosti, sú len predmetom tejto činnosti,“ odznelo v ústnom odôvodnení rozsudku predneseného na pojednávaní. Podľa súdu informácia o nakladaní s verejnými prostriedkami nemôže byť neprístupná iba z dôvodu, že nimi disponuje v rovnakom čase subjekt vykonávajúci kontrolnú činnosť. Rozsudok ešte nebol písomne vyhotovený.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM