Webnoviny - Svet

Falzifikátor Dondé v premiére predstaví Muchu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, AP BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) – Taliansky maliar Daniele Dondé, ktorý sa preslávil ako falzifikátor diel slávnych umelcov, zavítal po tretí raz na Slovensko. Vôbec po prvý raz nielen na Slovensku, ale na celom svete, bude v Bratislave od 7. do 10. októbra vystavovať a následne aj predávať diela, ktoré namaľoval podľa predlôh českého maliara Alfonsa Muchu a rakúskeho umelca Gustava Klimta. Medzi vystavenými kópiami budú opäť aj obrazy od Vincenta van Gogha, Clauda Moneta, Pierra-Augusta Renoira, Paula Gaugina či Leonarda da Vinciho.

Príprava na aktuálnu výstavu mu podľa vlastných slov trvala rok. „Svojím modernejším poňatím som chcel zvýšiť záujem o diela Muchu, ktorého v tomto regióne určite dobre poznáte. Zároveň som zareagoval na to, že je čoraz väčší dopyt nielen po verných kópiách, ale aj mojich vlastných interpretáciách diel slávnych autorov,“ uviedol Dondé na stredajšej tlačovej konferencii v bratislavskom hoteli Sheraton. Práve v týchto priestoroch bude vystavovať viac ako 60 obrazov, ktoré sa v nedeľu budú dať aj kúpiť. Ceny obrazov prispôsobil slovenskému trhu a tak sa cena za jeden kus pohybuje v rozmedzí 2000 – 3000 eur. Napríklad v Spojených štátoch amerických diela predáva za trojnásobok i päťnásobok. Jeho falzifikáty majú dnes vo svojich zbierkach guvernér štátu Kalifornia Arnold Schwarzenegger, monacký princ Albert, herec Roger Moore či herečka Elizabeth Taylor.

Dondého maľby vznikajú legálne, keďže jeho ateliér má od múzeí, ktoré uchovávajú vo svojich zbierkach originály umeleckých diel, povolenie vytvárať takéto reprodukcie. Reprodukované obrazy však museli vytvoriť umelci, ktorí zomreli pred viac ako 70 rokmi. "Takýmto spôsobom sú diela veľkých majstrov a emócie, ktoré vzbudzujú, prístupné pre všetkých milovníkov umenia na svete,“ poznamenal Dondé.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM