Ilustračný obrázok k článku Famózna Kuzminová: Suverénnym výkonom v stíhacích pretekoch roztrhala konkurenciu! FOTO
7
Galéria
Zdroj: TASR

Famózna Kuzminová: Suverénnym výkonom v stíhacích pretekoch roztrhala konkurenciu! FOTO

Slovenská biatlonistka suverénnym spôsobom ovládla stíhacie preteky Svetového pohára v nórskom Holmenkollene.

Aktualizované Anton Hrachovský Šport
Aktualizované Anton Hrachovský Šport

Famózna Kuzminová: Suverénnym výkonom v stíhacích pretekoch roztrhala konkurenciu! FOTO

Slovenská biatlonistka suverénnym spôsobom ovládla stíhacie preteky Svetového pohára v nórskom Holmenkollene.

Ilustračný obrázok k článku Famózna Kuzminová: Suverénnym výkonom v stíhacích pretekoch roztrhala konkurenciu! FOTO
7
Galéria
Zdroj: TASR

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová triumfovala v sobotňajších stíhacích pretekoch vo finále Svetového pohára v Holmenkollene. Svoje záverečné vystúpenie v stíhačke absolvovala bez jedinej streleckej chyby ako jediná spomedzi všetkých 60 biatlonistiek na štarte. Na 10-kilometrovej trati suverénne zdolala druhú Nemku Denise Herrmannovú o 1:42,8 minúty.

Tretia skončila Hanna Öbergová zo Švédska (+2:01,1). Ďalšia Slovenka Paulína Fialková obsadila až 35. priečku, keď musela odbehnúť osem trestných kôl.

Malý glóbus v disciplíne získala Talianka Dorothea Wiererová, ktorá využila neúčasť dovtedajšej líderky a krajanky Lisy Vittozziovej. Kuzminová sa po triumfe posunula na tretiu priečku v hodnotení stíhacích pretekov a rovnako aj v celkovom poradí Svetového pohára. Na čele je Wiereorvá (894), ktorá má pred záverečnými pretekmi sezóny pred Kuzminovou náskok 50 bodov. Druhá je s mankom 42 bodov Vittozziová.

Kuzminová vďaka triumfu v šprinte odštartovala ako prvá s 21-sekundovým náskokom pred Nemkou Franziskou Preussovou. Prvú streľbu v ľahu absolvovala bez chyby a upevnila si vedúcu pozíciu. Na druhú ležku prišla Kuzminová s pohodlným náskokom a opäť bola v streľbe stopercentná. Slovenská reprezentantka v polovici pretekov viedla už o 1:14 minúty a smerovala za víťazstvom.

Svoju pohodu potvrdila aj na zvyšných dvoch streľbách v stoji. Pred posledným dvadsiatym terčom si síce dopriala dlhší „výdych“, ale trafila presne. Záver poslednej stíhačky v kariére si očividne užila, keď dobiehala do cieľa s úsmevom na tvári.

Vyšlo jej všetko

„Čo viac povedať, asi len to, že sa mi splnil veľký sen, strelecký, potvrdila som, že viem strieľať, aj triafať a konečne sa to podarilo na krásne štyri nuly,“ radovala sa Nasťa: „Teraz môžem pokojne a šťastne ukončiť moju kariéru a už nebudem smutná, že sa mi niečo nepodarilo. Ešte sa pokúsim v nedeľu v masse skoncentrovať, nastaviť, no bude ako bude, dnes môžem povedať, že som si všetky moje športové sny splnila.“

Nasťa bola neustále jasne na čele, nikým neatakovaná, neohrozovaná. „Stíhačka je o kontaktoch, súbojoch, no mne sa podarilo užívať si tieto preteky od prvého metra po posledný, hlavne to záverečné kolo,“ usmievala sa.

Aj vietor fúkal, no Nasti nič neprekážalo: „Mala som šťastie, predtým som si vyčerpala smolu, no teraz sa vždy, keď som začala strieľať, vietor upokojil. Na nástrele som dosť strieľala divoko, neustále som si nastavovala mieridlá, no v pretekoch mi niekto hore doprial. Lúčim sa, som úplne hore, takto som si to predstavovala.“

Fialkovej deň to nebol

Sobotňajšie preteky nevyšli Paulíne Fialkovej. Síce začala zo sľubného tretieho miesta, v úvodných dvoch kilometroch sa dostala aj na druhé miesto, narazila však na strelnici, keď vo všetkých streľbách spravila po dve chyby a s mankom 5:06,3 minúty na víťazku skončila na 35. mieste.

„Ani neviem, prečo som spravila toľko chýb. Snažila som sa, ale asi som nemala môj deň. Bola som trochu zachrípnutá, napriek tomu som sa snažila ešte predviesť dva kvalitné preteky, dnes to nevyšlo, dúfam, že v nedeľu to bude lepšie,“ povedala P. Fialková pre RTVS.

Stíhacie preteky na 10 km – výsledky:

1. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) 28:25,9 min (0), 2. Denise Herrmannová (Nem.) +1:42,8 (2), 3. Hanna Öbergová (Švéd.) +2:01,1 (1), 4. Marte Olsbu Röiselandová (Nór.) +2:11,7, 5. Linn Perssonová (Švéd.) +2:12,5 (1), 6. Tiril Eckhoffová (Nór.) +2:27,0 (4), 7. Franziska Preussová (Nem.) +2:31,8 (3), 8. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +2:34,1 (1), 9. Clare Eganová (USA) +2:43,8 (3), 10. Celja Aymonierová (Fr.) +2:55,2 (4), … 35. Paulína FIALKOVÁ (SR) +5:06,3 (8)

Celkové poradie SP:

1. Dorothea Wiererová (Tal.) 894 bodov, 2. Lisa Vittozziová (Tal.) 852, 3. KUZMINOVÁ 844, 4. Röiselandová 834, 5. Öbergová 681, 6. Mäkäräinenová 657, 7. P. FIALKOVÁ 649

Konečné poradie SP v stíhacích pretekoch:

1. Wiererová 327 bodov, 2. Röiselandová 312, 3. KUZMINOVÁ 309, 4. Vittozziová 301, 5. Mäkäräinenová 286, 6. Herrmannová 254

Kuzminová s čistou streľbou zvíťazila v stíhačke SP
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín