MI Zo zahraničia

Fantastický objav! Psi dokážu vyňuchať, či má človek koronavírus

Je to naozaj milá predstava - namiesto tyčiniek do nosa by nás na prítomnosť Covid-19 testovali svojimi ňufákmi priateľskí psi. Vedci sa už k tomu blížia.

Ilustračný obrázok k článku Fantastický objav! Psi dokážu vyňuchať, či má človek koronavírus
Zdroj: Facebook.com/LabradorOfficial

S takýmto testovaním na koronavírus by asi nemal problém nikto. Cvičený pes si vás pekne oňuchá a určí, či ste pozitívny alebo nie. Vedecký portál Livescience informuje, že niekoľko labradorov už úspešne prešlo takouto skúškou s použitím ľudského moču.

Stačí vzorka moču

Livescience píše, že vynikajúci psí čuch by nám mohol pomôcť bojovať so šírením Covid-19. Na letisku v Dubaji už nasadili niekoľko psov, ktoré vyhľadávajú ľudí pozitívnych na koronavírus.

„Je známe, že psi dokážu rozlíšiť pachy špecifické pre rôzne choroby. Už existujú štúdie, podľa ktorých to chlpáči dokážu aj pri Covid-19 vo vzorkách slín a potu,“ uvádza Livescience.

Vedci sa pri skúmaní využitia tejto úžasnej psej schopnosti posúvajú stále ďalej a zaznamenávajú úspechy. V nedávnej štúdii trénovalo osem labradorov a jeden belgický ovčiak malinois na vzorkách moču ľudí, ktorí boli buď pozitívni alebo negatívni na Covid-19.

„Po troch týždňoch tréningu dokázali psi určiť pozitívneho človeka s presnosťou 96%,“ uvádza portál.

Takýto výsledok je nepochybne veľký úspech, ale od jeho praktického nasadenia do praxe sme ešte ďaleko. Má to totiž jednu slabú stránku. Rozhodne sú však dobré šance, že sa ju podarí prekonať.

Vývoj pandémie na Slovensku

Chce to čas

Autori štúdie priznávajú, že psi opakovane trénovali na stále tých istých vzorkách. To znamená, že dokázali označiť vzorku moču pozitívneho človeka, len ak s ňou už pred tým trénovali.

„Psi zlyhali, keď mali pracovať s úplne novými vzorkami moču, s ktorými sa pred tým nestretli,“ píše Livescience.

Netreba sa však nechať odradiť. Vedci už pracujú so svojimi chlpáčmi na náročnejšom experimente, kde používajú neustále nové vzorky od rôznych ľudí. Ak budú mať zvieratá dostatok času a vhodný tréning, môžu byť v tejto úlohe rovnako úspešné ako pri vyhľadávaní drog a výbušnín.

„Teraz vedci nasadili svoje psi do „tričkovej štúdie.“ Štvornohí detektívi v nej dostávajú na oňuchanie tričká, ktoré ľudia mali deň pred tým na sebe. Ich úlohou je zistiť, či je dotyčný človek infekčný, alebo už bol zaočkovaný.“

Ďalšie zvieracie témy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM