Regióny

Fašiangy na dedine: Partia mladíkov už roky udržiava ľudovú tradíciu

Obyvatelia dedinky Jablonec sa včera lúčili s fašiangom. Ulicami prechádzal maškarný sprievod a oslavovalo sa skutočne vo veľkom štýle.

Ilustračný obrázok k článku Fašiangy na dedine: Partia mladíkov už roky udržiava ľudovú tradíciu
19
Galéria

Tak ako v mnohých iných kútoch Slovenska, aj v dedinke Jablonec v Bratislavskom kraji patril včerajší deň fašiangovým oslavám. Tie sa niesli v znamení spevu, tanca a výbornej zábavy. Túto milú tradíciu sa v dedine darí udržiavať predovšetkým vďaka partii domácich mladíkov.

Sprievod v maskách

Fašiangy sú obdobím od Troch kráľov do Popolcovej stredy a symbolizujú ho veselice, zábavy, dobré jedlo a pitie. Fašiangové oslavy sú v Jablonci dlhoročným zvykom. Posledné roky sú v réžii slobodných Jablončanov, ktorí vždy na konci fašiangov vyrážajú do ulíc, aby sa spolu s miestnymi obyvateľmi rozlúčili s týmto hojným a veselým obdobím.

Tradíciou v Jablonci je maškarný pochod celou dedinou. Mladíci sa najprv prezlečú do starých šiat, poriadne sa zamaskujú, aby ich nikto nespoznal, a vydávajú sa na dlhú cestu. Sprievod je zložený z nevesty a ženícha, svadobčanov a muzikantov.

Zdroj: YouTube.com

Tanec, spev aj naháňačka

Maškare prechádzajú od jedného domu k druhému, spievajú tradičné ľudové pesničky a tancujú. Pridať sa môžu aj miestni občania, ktorí maškare od rána netrpezlivo očakávajú. Niektorí si pre zamaskovaných mladíkov pripravia aj niečo pod zub alebo vypiť. Najčastejšie to bývajú jednohubky, chlebíčky, šišky, varené víno alebo aj niečo tvrdšie.

Tradičným znakom pochodu je aj naháňanie detí, ktoré sa zhromaždia na ulici a pozorujú maškare. Tie, ktoré nestihnú ujsť, dostanú za trest na hlavu popol a vazelínu.

Pochovali basu

Pochod končí v kultúrnom dome, kde sa tento rok premiérovo konalo pochovávanie basy. Jabloneckí dôchodcovia si pripravili krátky program, ktorý pobavil prítomných a nasledovala voľná zábava do neskorých hodín.

Ľudové zvyky nielen v mestách, ale už aj v mnohých dedinách pomaly vymierajú, preto sa Jablonec môže pýšiť tým, že tradíciu fašiangových osláv sa darí udržiavať a každoročne v dedinke ožíva.

Fašiangy v Jablonci
19
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie